Pregled bibliografske jedinice broj: 1205131
Stvaranje preduvjeta za prikupljanje COVID-19 konvalescentne plazme u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu
Stvaranje preduvjeta za prikupljanje COVID-19 konvalescentne plazme u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu // Liječnički vjesnik / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2021. str. 56-57 (predavanje, domaća recenzija, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1205131 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stvaranje preduvjeta za prikupljanje COVID-19
konvalescentne plazme u Hrvatskom zavodu za
transfuzijsku medicinu
(Creation of prerequisites for the collection of
convalescent plasma COVID-19 in the Croatian
Institute for Transfusion Medicine)
Autori
Hećimović, Ana ; Halassy, Beata ; Ravlić, Sanda ; Mušlin, Tatjana ; Radovčić, Karlo Marko ; Novosel, Marija ; Topić, Šestan Patricija ; Vuk, Tomislav ; Jukić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
Liječnički vjesnik
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2021, 56-57
Skup
8. hrvatski transfuziološki kongres
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.11.2021. - 07.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Covid 19 - konvalescentna plazma
(Covid 19 - concvaescent plasma)
Sažetak
Malo je dostupnih terapeutskih mogućnosti bilo početkom pandemije. Nisu postojali specifični lijekovi, o cjepivu se tek razmišljalo i tražila su se gotova rješenja. Iskustvo iz prethodnih izbijanja s koronavirusima pokazuje da konvalescentna plazma (KP) sadrži neutralizacijska antitijela (NAb) te da je njihova primjena bila korisna. Pandemija COVID-19 bila je jasna situacija gdje bi plazma od preboljelih, a kasnije i cijepljenih bolesnika bila vrijedan resurs u liječenju oboljelih. S vremenom je objavljeno više randomiziranih kontroliranih studija koje nisu pokazale korist primjene ovog oblika liječenja u imunokompetentnih osoba. No, postoje jasni pokazatelji i brojni pojedinačni izvještaji u korist njene primjene u bolesnika s oslabljenim humoralnim imunitetom. Temeljem toga dopušta se upotreba KP samo visokog titra, u ranom tijeku bolesti te kod bolesnika s oslabljenim humoralnim imunitetom. Na natječaj kojeg je Hrvatksa država interventno raspisala „Upravljanje zaraznim bolestima uzrokovanim koronavirusima te društvenim i obrazovnim aspektima pandemije (IP-CORONA-2020- 04)” prijavljen je i prihvaćen za financiranje projekt pod nazivom Stvaranje preduvjeta za uvođenje SARS-CoV-2 seroterapije u Hrvatskoj (CoVIg). Projekt je ostvaren suradnjom Centra za istraživanje i prijenos znanja u biotehnologiji Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu i Klinike za infektivne bolesti u Zagrebu. Cilj rada bio je predstaviti uspostavu metodologije za prikupljanje plazme osoba koje su bolest preboljele, te vrednovanje njihove sposobnosti neutraliziranja SARS-CoV-2 i procijeniti povezanosti demografskih karakteristika i ozbiljnost bolesti davatelja (DDK) s razinom protutijela.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Irena Jukić
(autor)
Beata Halassy
(autor)
Tomislav Vuk
(autor)
Sanda Ravlić
(autor)
Ana Hećimović
(autor)
Marko Karlo Radovčić
(autor)