Pregled bibliografske jedinice broj: 1204011
Dijagnoza debljine – kako reći istinu, a ne uvrijediti: presječno istraživanje korištenja nazivlja u zdravstvenom i svakodnevnom okruženju
Dijagnoza debljine – kako reći istinu, a ne uvrijediti: presječno istraživanje korištenja nazivlja u zdravstvenom i svakodnevnom okruženju // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 5-6 (2022), 134-144 doi:.org/10.26800/LV-144-5-6-2 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1204011 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dijagnoza debljine – kako reći istinu, a ne
uvrijediti: presječno istraživanje korištenja
nazivlja u zdravstvenom i svakodnevnom okruženju
(Obesity diagnosis – how to tell the truth and not
to hurt feelings; cross-sectional study exploring
usage of terminology in healthcare and everyday
surroundings)
Autori
Baretić, Maja ; Seljan, Sanja ; Matovinović, Martina ; Ranilović, Darjan ; Sedak, Kristijan
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 5-6
(2022);
134-144
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
debljina ; komunikacija : terminologija
(obesity ; communication ; terminology)
Sažetak
Cilj studije: Kod postavljanja dijagnoze debljine izrazito je važna komunikacija liječnika s bolesnikom, jer se i sama terminologija ponekada doživljava uvredljivom. Cilj ove studije bio je iznaći nazivlje kojim bi se naglasila ozbiljnost medicinskog stanja, ali i ono kojim bi se izbjegla nepotrebna nelagoda zbog imenovanja dijagnoze. Ispitanici i metode: u studiju je bilo uključeno 500 ispitanika (bolesnici, liječnici, nutricionisti, studenti medicine i društveno- humanističkih znanosti) koji su odgovorili na upitnik evaluirajući četiri naziva koji opisuju debljinu. Analizirani su njihovi stavovi prema terminu koji im je bio prihvatljiv/uvredljiv u zdravstvenom i u svakodnevnom okruženju. Rezultati: podatci su sakupljeni koristeći online alat SurveyMonkey®. Ispitanici su smatrali nazive ‘pretio’ i ‘adipozan’ prihvatljivima i u zdravstvenom i u svakodnevnom okruženju, a navedeno se najviše odnosi na liječnike i studente medicine. Naziv ‘debeo’ svi su smatrali neprihvatljivim, a najviše nutricionisti. Naziv ‘bucko’ je doživljen kao najviše uvredljiv ; zanimljvo je da su ga bolesnici najbolje prihvatili. Zaključak: u dijagnozi debljine terminologiju treba koristiti s oprezom. Imajući u vidu rezultate ove studije, preporučuje se koristiti nazive ‘pretio’ i ‘adipozan’, izbjegavati kolokvijalne nazive, a termin ‘debeo’ koristiti s oprezom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Informacijske i komunikacijske znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Sanja Seljan
(autor)
Maja Baretić
(autor)
Kristijan Sedak
(autor)
Martina Matovinović Osvatić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus