Pregled bibliografske jedinice broj: 1203590
Iskustva, stavovi i preporuke useljenika koji su u Republici Hrvatskoj pokrenuli vlastiti posao
Iskustva, stavovi i preporuke useljenika koji su u Republici Hrvatskoj pokrenuli vlastiti posao // Obrazovanje za poduzetništvo - E4E, 12 (2022), 1; 89-109 doi:10.38190/ope.12.1.7 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1203590 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva, stavovi i preporuke useljenika koji su u
Republici Hrvatskoj pokrenuli vlastiti posao
(Experiences, attitudes and recommendations of
immigrants who have started their own businesses
in the Republic of Croatia)
Autori
Luketić, Josipa ; Ćorić, Gordana
Izvornik
Obrazovanje za poduzetništvo - E4E (1849-7845) 12
(2022), 1;
89-109
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
migrantsko poduzetništvo, predrasude, prepreke, preporuke
(migrant entrepreneurship, prejudices, obstacles, recommendations)
Sažetak
Migrantsko poduzetništvo u zadnjih nekoliko godina se sve češće spominje te sve više intrigira javnost čija su stajališta o tome još uvijek dosta podijeljena. Dolaskom ljudi drugih nacija mijenjaju se demografsko i gospodarsko tkivo zemlje u koju doseljavaju. Naime, useljenici često ne mogu pronaći posao, s obzirom na to da nemaju jednake prilike za to kao domaće stanovništvo te se oni u tom slučaju odlučuju upustiti u osnivanje vlastitog poduzetničkog pothvata. Osnovati vlastito poduzeće veliki je izazov i za domaće stanovništvo, a useljenici se susreću s još više dodatnih prepreka, kao što su: nepoznavanje jezika te neprihvaćanje okoline i slično. U ovom je radu riječ o najčešćim preprekama i predrasudama s kojima se useljenici susreću prilikom pokretanja posla u Republici Hrvatskoj. Nadalje, istraženi su njihovi stavovi i iskustvo s institucijama koje su ključne u njihovoj integraciji (javna uprava, državna tijela, nevladine organizacije i udruge). Naglasak je na osobnom iskustvu iseljenika prilikom pokretanja posla i poslovanja u Republici Hrvatskoj te na njihovim preporukama za unapređenje migrantskog poduzetništva s obzirom na vlastito iskustvo. U tu svrhu su provedena dva istraživanja: anketiranje poduzetnika-migranata te intervjuiranje predstavnika organizacija koje rade s migrantima i migrantskim poduzetnicima. Time je dobiven pogled i stav obje strane u vezi s migrantskim poduzetništvom u Republici Hrvatskoj, kao i preporuke za njegov razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)