Pregled bibliografske jedinice broj: 1203477
Utjecaj poljoprivredne mehanizacije na degradaciju i destrukciju tala
Utjecaj poljoprivredne mehanizacije na degradaciju i destrukciju tala // 57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma / Majic, Ivana (ur.).
Osijek: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 644-650 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1203477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj poljoprivredne mehanizacije na degradaciju i destrukciju tala
(Impact of agricultural machinery on soil degradation
and destruction)
Autori
Kraljevic, Drago ; Šumanovac, Luka ; Jurić, Tomislav ; Zimmer, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma
/ Majic, Ivana - Osijek : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 644-650
Skup
57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 19.06.2022. - 24.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda ; mehanizacija ; degradacija ; destrukcija tla
(agriculture ; mechanization ; degradation ; destruction of soli)
Sažetak
Poljoprivreda štetno djeluje na okoliš, u istom intenzitetu kao i uporaba fosilnih goriva. To je potvrđeno i u Izvješću UN-a iz 2010., koje je izrađeno povodom Svjetskog dana zaštite okoliša. Pri ulasku Republike Hrvatske u EU, preuzete su i pravne stečevine EU u nacionalno zakonodavstvo na području okoliša. Republika Hrvatska preuzela je i obvezu ispunjavanja standarda zaštite okoliša sustavom izdavanja dozvola za sva postrojenja na koja se primjenjuje Direktiva 96/61/EC o integriranom sprječavanju i kontroli onečišćenja (IPPC Direktiva). Poljoprivreda snažno utječe na okoliš u smislu potencijalnih onečišćenja tla i voda, te doprinosi globalnom zagrijavanju zbog emisije stakleničkih plinova. Globalno gledajući, zbog rastućih potreba za proizvodnjom hrane, šire se poljoprivredne površine, intenzivira proizvodnja, povećava se uporaba sredstava za zaštitu, a sve to neizbježno dovodi do povećanog opterećenja okoliša (Voća, 2012.). Intenzivna eksploatacija tla uz neizbježnu uporabu mehanizacije pospješuje degradaciju tla, što ima višestruke i složene učinke na globalno okruženje kroz niz izravnih i neizravnih procesa, koji utječu na veliki broj funkcija i usluga ekosustava. Posljedice degradacije očituju se kroz: gubitak organske tvari, smanjenje plodnosti tla, smanjenje biološke raznolikosti, kvalitete zraka i vode, onečišćenje, prekrivanje i prenamjenu tla te klimatske promjene. Destrukcija tla u vidu prekomjernog sabijanja, te pojedini procesi degradacije tla imaju prirodne uzroke, ali se njihovo napredovanje višestruko ubrzava antropogenim utjecajem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Luka Šumanovac
(autor)
Drago Kraljević
(autor)
Domagoj Zimmer
(autor)
Tomislav Jurić
(autor)