Pregled bibliografske jedinice broj: 1203276
Realimentacija djece i adolescenata s anoreksijom nervozom- kliničke vinjete. U: Debljina i poremećaji u jedenju, lice i naličje istog problema- Novi pogledi
Realimentacija djece i adolescenata s anoreksijom nervozom- kliničke vinjete. U: Debljina i poremećaji u jedenju, lice i naličje istog problema- Novi pogledi / Žaja, Orjena ; Stipančić, Gordana ; Jureša, Vesna (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2018
CROSBI ID: 1203276 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Realimentacija djece i adolescenata s anoreksijom
nervozom- kliničke vinjete. U: Debljina i
poremećaji u jedenju, lice i naličje istog
problema- Novi pogledi
(Refeeding of children and adolescents with
anorexia nervosa - clinical vignettes. In: Obesity
and eating disorders, the face and the reverse of
the same problem - New perspectives)
Autori
Žaja, Orjena ; Perše, Barbara ; Debeljak Poslek, Lucija ; Bradovski, Zlata
Vrsta obrazovnog materijala
Priručnik (visokoškolsko obrazovanje)
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2018
Stranica
122
Ključne riječi
djeca, adolescenti, poremećaji u jedenju, realimentacija, realimentacijski sindrom, hipofosfatemija
(children, adolescents, eating disorders, refeeding, refeeding syndrome, hypophosphatemia)
Sažetak
Brojni znanstveni podaci nagla{;avaju va`nost multidisciplinarnog pristupa lije~enju anoreksije nervoze (AN) u djece i adolescenata, u kojem pedijatri imaju vi{;estruku ulogu u medicinskom i nutricijskom lije~enju, ali i koordinaciji sa stru~njacima za mentalno zdravlje. Poreme}; eni odnos prema jelu u AN rezultira gubitkom na tjelesnoj masi i brojnim medicinskim komplikacijama od kojih su ve};ina izlje~ive ukoliko se na vrijeme postigne tjelesni oporavak. Neke su potencijalno ireverzibilne, posebice osteopenija/osteoporoza, zaostatak u rastu i spolnom razvoju. Djeca i adolescenti imaju najbolju prognozu ukoliko se poreme};aj lije~i {;to ranije i agresivno, za razliku od odrasle dobi kada ovakav pristup ne utje~e zna~ajno na prognozu. Medicinska stabilizacija i brza realimentacija najva`nije su odrednice kratkoro~nog ishoda, neophodne u oporavku kognitivnih funkcija bez kojeg nema ni u~inkovitog psihijatrijskog lije~enja. Hospitalizacija je nu`na u slu~aju te{;ke pothranjenosti, ako izostane uspjeh u ambulantnom lije~enju te ukoliko se pojavi neka od medicinskih komplikacija. U proces lije~enja uklju~eni su pedijatri svih subspecijalonosti, ginekolozi, psihijatri, psiholozi, nutricionisti i posebno educirane medicinske sestre. Lije~enje se, op};enito re~eno, sastoji od realimentacije (enteralnog hranjenja), promjena u obrascu jedenja i lije~enja tjelesnih posljedica te psihoterapije i ev. psihofarmakoterapije. Posebnu pa`nju tijekom realimentacije te{;ko pothranjenih pacijenata treba posvetiti mogu};em razvoju realimentacijskog sindroma koji se javlja tijekom prelaska iz katabolizam u anabolizam, s razvojem hipofosfatemije, hipokalcemije i hipomagnezemije koje mogu dovesti do delirija, kome i smrti. Rizik razvoja metaboli~ kih komplikacija jednak je i u prethodno pretile djece s naglim gubitkom tjelesen mase, koja u ~asu pregleda mogu biti primjereno uhranjena. Stoga je iznimno va`no dobiti podatak o dinamici gubitka mase (koliko kg/u kom periodu). Hospitalizacija je dugotrajna, a nakon otpusta je nu`na vi{;egodi{;nja psihoterapija. Tijekom 32-godi{;njeg rada multidisciplinarnog tima KBC Sestre milosrdnice broj hospitaliziranih pacijenata progresivno je rastao, pre{;av{;i sedam stotina do trenutka pisanja ovog rada, sa zanemarivim brojem povratnica. Kona~no, po~etkom 2016.g. otvoren je i Centar za poreme};aje u jedenju kod djece i adolescenata, jedini takav u RH. Radi se o funkcionalnoj jedinici KBC-a Sestre milosrdnice koja sada i formalno objedinjuje na{; multidisciplinarni tim, sa~injen od stru~njaka vi{;e Klinika KBC-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice",
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Orjena Žaja
(autor)