Pregled bibliografske jedinice broj: 1203220
Udio oksida u pepelu dobivenom termičkom obradom mulja s UPOV-a i njegov utjecaj na kvalitetu opeke
Udio oksida u pepelu dobivenom termičkom obradom mulja s UPOV-a i njegov utjecaj na kvalitetu opeke // KNJIGA SAŽETAKA / Habuda-Stanić, Mirna (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 98-99 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1203220 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Udio oksida u pepelu dobivenom termičkom obradom
mulja s UPOV-a i njegov utjecaj na kvalitetu opeke
(Oxide content in sewage sludge ash and its impact on
brick quality)
Autori
Bubalo, Anđelina ; Vouk, Dražen ; Rogošić, Marko ; Nakić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
KNJIGA SAŽETAKA
/ Habuda-Stanić, Mirna - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 98-99
ISBN
978-953-7005-85-6
Skup
9. međunarodni znanstveno-stručni skup: Voda za sve = 9th International Scientific and Professional Conference: Water for all
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 19.05.2022. - 20.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mulj s UPOV-a ; termička obrada ; pepeo ; oksidi ; opeka
(sewage sludge ; thermal treatment ; sewage sludge ash ; oxides ; brick)
Sažetak
Direktiva Europske Unije (EU) promiče ekološki održivije gospodarenje otpadom po načelima kružnog gospodarstva. U skladu s tim, mulj s uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) se u razvijenim zemljama EU sve češće materijalno i energetski oporabljuje primjenom viših stupnjeva termičke obrade (spaljivanje, piroliza, uplinjavanje). Termička obrada mulja ne zbrinjava mulj s UPOV-a u potpunosti jer pritom nastaje pepeo (pepeo s dna peći i lebdeći pepeo) koji se naknadno mora zbrinuti, tj. oporabiti ili odložiti. Visok udio oksida u pepelu, a posebice visok udio silicijeva oksida čini ga prikladnom sirovinom u proizvodnji građevinskih materijala (npr. opeka, beton), čime u konačnici materijalna oporaba omogućuje učinkovito zbrinjavanje mulja s uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, što uostalom favoriziraju i direktive EU i hijerarhija otpada. U ovom radu obrađen je mulj s dva uređaja: UPOV Zagreb i UPOV Karlovac. Uzorci muljeva su osušeni i termički obrađeni u laboratorijskim uvjetima pri temperaturi od 800 °C. Oksidni sastav dobivenog pepela određen je metodom atomske apsorpcijske spektroskopije te je uspoređen s kemijskim sastavom prirodne sirovine gline. Osnovni oksidi u glini su SiO 2 , Al₂O₃, Fe₂O₃, MgO, CaO. Udio tih oksida utječe na kvalitetu i trajnost opeke. Rezultati kemijskog sastava pepela prikazuju visoke udjele SiO₂, osobito u pepelu s UPOV-a Zagreb u iznosu od 52, 57 mas. % te nešto manji udio u pepelu s UPOV-a Karlovac u iznosu od 42, 78 mas. %. Udio Fe₂O₃ također je bio veći u pepelu s UPOV-a Zagreb i iznosio je 7, 78 mas. %, a u s UPOV-a Karlovac 5, 06 mas. %. Udio MgO također je bio veći u pepelu s UPOV-a Zagreb (4, 43 mas. %) u odnosu na UPOV Karlovac (2, 89 mas. %). No, udjeli Al₂O₃ i CaO su bili veći u pepelu s UPOV-a Karlovac u odnosu na UPOV Zagreb. Rezultati istraživanja i ispitivanja mehaničkih svojstava proizvedene opeke pokazuju da opeke izrađene od 5 % pepela s UPOV-a Zagreb imaju za oko 8 % veću tlačnu čvrstoću u odnosu na opeke izrađene od 5 % pepela s UPOV-a Karlovac.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-1169 - ZBRINJAVANJE PROČIŠĆENIH ZAULJENIH OTPADNIH VODA I MULJA S UPOV-A U OPEKARSKOJ INDUSTRIJI – PROIZVODNJA NOVOG OPEKARSKOG PROIZVODA U OKVIRU KRUŽNE EKONOMIJE (BRAVOBRICK) (Vouk, Dražen, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb,
Sveučilište Sjever, Koprivnica