Pregled bibliografske jedinice broj: 1203188
Primjena CIMT metode u RT tijekom rehabilitacije tridesetogodišnje bolesnice nakon moždanog udara s posljedičnom hemiparezom
Primjena CIMT metode u RT tijekom rehabilitacije tridesetogodišnje bolesnice nakon moždanog udara s posljedičnom hemiparezom // 9. HRVATSKI KONGRES FIZIKALNE I REHABILITACIJSKE MEDICINE S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM / Vlak, Tonko (ur.).
Zagreb, 2022. str. 114-115 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1203188 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena CIMT metode u RT tijekom rehabilitacije
tridesetogodišnje bolesnice nakon moždanog udara s
posljedičnom hemiparezom
(Application of the CIMT method in RT during the
rehabilitation of a thirty-year-old patient after
a stroke with consequent hemiparesis)
Autori
Kujundžić, Marijana ; Bobek, Dubravka ; Gojković, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
9. HRVATSKI KONGRES FIZIKALNE I REHABILITACIJSKE MEDICINE S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM
/ Vlak, Tonko - Zagreb, 2022, 114-115
Skup
9. hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 07.04.2022. - 10.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
CIMT metoda, RT procjena šake, vježbe motorike
(CIMT method, hand RT assessment, motor skills exercises)
Sažetak
Moždani udar prvi je uzrok smrtnosti u Hrvatskoj a treći uzrok smrtnosti u zemljama zapadne Europe. Ova bolest je prvi uzrok invaliditeta u svijetu i kod nas, te vodeći uzrok demencije. Nakon moždanog udara trećina oboljelih se oporavi do potpune samostalnosti uz zaostale blaže sekvence. Kod trećine bolesnika dolazi do invalidnosti s posljedičnom ovisnošću o pomoći druge osobe u ASŽ. Ako kao posljedica moždanog udara zaostane hemipareza dolazi do smanjenja obavljanja funkcionalnih aktivnosti što predstavlja teret samom bolesniku ali i zajednici u kojoj osoba živi. S obzirom na navedeno važno je na vrijeme prepoznati ovakvu onesposobljenost te na vrijeme započeti s radno terapijskom intervencijom. Constraint-induced movement therapy ( CIMT ) je relativno nova metoda rehabilitacije usmjerena na uspostavljanje funkcije zahvaćenog ekstremiteta kod osoba s moždanim udarom ili ozljedom mozga. U ovoj metodi ograničava se funkcija zdravog ekstremiteta kroz određeni period kako bi se hemiparetični ekstremitet poticao na veće sudjelovanje u aktivnostima i zadacima s ciljem postizanja što veće funkcionalnosti. Bolesnici bez aktivnog pokreta ruke i prstiju ne mogu sudjelovati u provođenju ove terapije. Način primjene CIMT-a, Terapija traje 2 tjedna, najmanje 6 sati dnevno. Zdrava ruka mora biti inhibirana ( mitelom, rukavicom) najmanje 90% budnog vremena. Pacijenti vode dnevnik rada. Potiče ih se na korištenje inihibicije i vođenje dnevnika rada prema uputama. Redovito ih se kontrolira, motivira te se zajednički postavljaju aktivnosti s ciljem integracije bolesnika u rehabilitaciju kao člana rehabilitacijskog tima. Nedostatak ove terapije je činjenica da fizioterapeut ili radni terapeut mora biti 6 i više sati uz pacijenta, najmanje kroz 2 tjedna , te voditi pacijenta kroz razne terapije i aktivnosti koje su fokusirane na hemipratičnu ruku. Vježba treba biti usmjerena prema određenom cilju (npr. pijenje vode iz čaše), te u vježbu treba uključiti frekvenciju, jačinu i trajanje same vježbe. Terapija se sastoji od vježbi istezanja, snage, koordinacije, primjene ruke i prstiju. Vježbe se sastoje od najjednostavnijih do kompleksnih aktivnosti (funkcija).
Izvorni jezik
Hrvatski