Pregled bibliografske jedinice broj: 1203169
Plućna rehabilitacija u vrijeme COVID-19 pandemije
Plućna rehabilitacija u vrijeme COVID-19 pandemije // 9. hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine / Vlak, Tonko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2022. str. 8-9 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1203169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plućna rehabilitacija u vrijeme COVID-19 pandemije
(Pulmonary rehabilitation at the time of the COVID-19
pandemia)
Autori
Dubravka Bobek
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
9. hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 07.04.2022. - 10.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
plućna rehabilitacija, COVID-19, rehabilitacija COVID19 bolesnika
(pulmonary rehabilitation, COVID-19, rehabilitation of COVID19 patients)
Sažetak
Pandemija koronavirusne bolesti, COVID-19 (engl. coronavirus disease 19), uzrokovana novim koronavirusom SARS-CoV2 (engl. severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) izazov je za cijeli svijet. U Hrvatskoj je dosad spriječena kriza unutar zdravstvenog sustava između ostalog i time što su u svrhu liječenja oboljelih od COVID- 19 organizirani Primarni respiracijsko- intenzivistički centri (PRIC). U Zagrebu je prenamjenom KB Dubrava u PRIC osigurano šest jedinica intenzivnog liječenja, distribucija kisika za 540 respiracijskih i 85 intenzivističkih postelja 100 respiratora te 75 uređaja za visoki protok kisika. Osim liječenja iskustvo s infekcijom SARS-CoV-2 naglasilo je potrebu za rehabilitacijom posebice u bolesnika s teškim tipom COVID-19, bolesnicima poodmakle dobi, pretilima, bolesnicima s višestrukim kroničnim bolestima i s zatajenjem organa. Od 5 897 bolesnika koji su liječeni u PRIC-u KB Dubrave od studenog 2020. do svibnja 2021. tim specijalista fizikalne i rehabilitacijske medicine te fizioterapeuta Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu s reumatologijom, KB Dubrava proveli su rehabilitaciju 3024 bolesnika tijekom akutne faze COVID-19. Rehabilitacija je bila organizirana skladu s podacima iz literature koji opisuju dvije različite faze COVID-19. U prvoj akutnoj fazi bolesti karakteriziranoj dominantnom afekcijom respiratornog sustava provedena je plućna rehabilitacija. Tijekom druge faze bolesti za praćenje bolesnika s progresivnim oporavkom od respiratornih simptoma te rehabilitaciju posljedica mehaničke ventilacije i sindroma produljenog mirovanja u KB Dubrava organizirana je post-COVID dnevna bolnica fizikalne medicine. Program plućne rehabilitacije uključivao je optimizaciju respiratornog kapaciteta, fizičke kondicije, edukaciju, nutritivno savjetovanje, psihosocijalnu podršku s ciljem smanjenja simptoma, poboljšanja funkcionalnog statusa, povećanja tolerancije na tjelovježbu te psihološku dobrobit i sveukupnu kvalitetu života. Plućna rehabilitacija se pokazala kao područje u kojem je fizikalna i rehabilitacijska medicina jedinstveno pozicionirana jer pokriva ključna područja uključujući akutno i kronično dekondicioniranje, sarkopeniju te ulogu tjelovježbe kao lijeka što je od osobitog značenja za starije bolesnike te bolesnike s višestrukim bolestima.
Izvorni jezik
Hrvatski