Pregled bibliografske jedinice broj: 1202227
INTEGRIRANI PRISTUP URBANOM RAZVOJU – HRVATSKA ISKUSTVA
INTEGRIRANI PRISTUP URBANOM RAZVOJU – HRVATSKA ISKUSTVA // Prilika ili prijetnja? Reforma lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj / Jurlina-Alibegović, Dubravka ; Markić Boban ; Aleksandra ; Fiesinger, Klaus.. (ur.).
Zagreb: Ekonomski institut Zagreb, 2022. str. 157-180 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1202227 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
INTEGRIRANI PRISTUP URBANOM RAZVOJU – HRVATSKA ISKUSTVA
(Integrated approach to urban development - lessons from Croatia)
Autori
Puljiz, Jakša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prilika ili prijetnja? Reforma lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj
/ Jurlina-Alibegović, Dubravka ; Markić Boban ; Aleksandra ; Fiesinger, Klaus.. - Zagreb : Ekonomski institut Zagreb, 2022, 157-180
ISBN
978-953-6030-55-2
Skup
Prilika ili prijetnja? Reforma lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.10.2021. - 28.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kohezijska politika Europske unije, integrirani urbani razvoj, strategije razvoja urbanih područja
(EU Cohesion policy, integrated urban development, development strategies of urban areas)
Sažetak
Kohezijska politika Europske unije već dulje vremena pokušava formulirati svoju urbanu dimenziju. Posljednje promjene koje se odnose na razdoblje 2014. – 2020. donijele su niz promjena s ciljem jačanja integriranog pristupa urbanom razvoju. U takvim okolnostima Republika Hrvatska dobila je priliku za konačno formuliranje policy pristupa urbanom razvoju s vrlo konkretnim financijskim i drugim mehanizmima koji omogućuju visoki stupanj konkretizacije samog pristupa. U ovom se radu razmatraju ključni koraci koje su nositelji javnih politika poduzeli u području integriranog pristupa urbanom razvoju te se ocjenjuje do koje mjere je integrirani pristup doista i ostvaren. Za tu je potrebu razvijen poseban okvir za procjenu uspješnosti integriranog pristupa. Temeljem analize dokumentacije te usporedbom pristupa u Hrvatskoj i drugim zemljama članicama zaključuje se da je u Hrvatskoj primijenjen relativno ambiciozan pristup u pogledu korištenja fondova kohezijske politike za potrebe integriranog urbanog razvoja kao i da su u relativno kratkom razdoblju ostvareni značajni učinci. Oni se očituju ne samo u pogledu razine financiranja razvojnih projekata već i kroz značajno jačanje institucionalnih kapaciteta i suradnje na različitim teritorijalnim razinama. Najveći izazov predstavlja ostvarenje integriranog pristupa na projektnoj razini, što nije samo hrvatska specifičnost već izazov za cijelu Europsku uniju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija