Pregled bibliografske jedinice broj: 1200031
Raznolikost samoniklih korisnih biljaka travnjaka Ćićarije (Hrvatska) - hrana za ljude i životinje
Raznolikost samoniklih korisnih biljaka travnjaka Ćićarije (Hrvatska) - hrana za ljude i životinje // Krmiva : časopis o hranidbi životinja, proizvodnji i tehnologiji krme, 63 (2021), 2; 53-65 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1200031 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost samoniklih korisnih biljaka travnjaka
Ćićarije (Hrvatska) - hrana za ljude i životinje
(Diversity of wild growing useful Ćićarija grassland
species (Croatia) – food and feed)
Autori
Vitasović Kosić, Ivana ; Britvec, Mihaela
Izvornik
Krmiva : časopis o hranidbi životinja, proizvodnji i tehnologiji krme (0023-4850) 63
(2021), 2;
53-65
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
jestive biljke, dodaci hrani, medonosne, samonikli prehrambeni resursi, funkcionalna hrana, Ćićarija
(edible plants, food aditive, honey plants, wild-growing food resources, functional food, Ćićarija)
Sažetak
Samonikla flora i fauna nisu u potpunosti iskorištene u ljudskoj prehrani. U ovom radu prikazani su rezultati terenskih botaničkih istraživanja uglavnom zeljastih vrsta i podvrsta suhih mediteranskih travnjaka i šumskih rubova područja Ćićarije. Tijekom više vegetacijskih sezona od proljeća do jeseni floristički je istraživano područje Natura 2000 zaštićenih staništa (habitat 62A0). U cilju povećanja mogućnosti proizvodnje hrane i raznolikosti poljoprivrednih proizvoda, ovdje je izdvojeno i opisano 106 svojti. Od 32 vrste koje se koriste kao hrana (npr. Artium lappa, Scorzonera hispanica, Capsella bursa-pastoris, Diplotaxis tenuifolia, Rumex acetosa i dr.), najviše je samoniklog povrća (19 svojti), 9 vrsta se koristi kao samoniklo voće i 4 vrste kao baza za izradu pića. Od 46 vrsta koje se koriste kao hrana za životinje, većina ih spada u porodicu trava (Poaceae), među njima nalazimo 3 vrste koje se koriste kao samoniklo povrće (Portulaca oleracea, Trifolium incarnatum i T. aureum) i 3 kao arome (Elymus repens, Melilotus officinalis i Trifolium pratense). Također među njima nalazimo 8 medonosnih biljaka (npr. Marrubium vulgare, Melilotus officinalis). U kategoriji materijala odnosno tvari nalazimo biljke poput Hyssopus officinalis, Juniperus communis, Salvia officinalis i dr. Povećanje proizvodnje hrane od samoniklih biljaka koje nas okružuju, kao i povećanje prerade u određene proizvode (npr. začina i dodataka hrani) je moguće, pri tome imajući u vidu potrebu zaštite okoliša i aktualne klimatske promjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija), Prehrambena tehnologija, Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-178-1780469-2276 - Biljna raznolikost i hranidbena vrijednosti ovčjih pašnjaka jadranskog područja (Britvec, Mihaela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- CAB Abstracts
- FSTA
- EBSCO
- Publishing
- Referativny Zhumal