Pregled bibliografske jedinice broj: 1199962
Kojim putom do Sabora: o konceptualizaciji POLITIKE kao PUTOVANJA u diskursu o izborima
Kojim putom do Sabora: o konceptualizaciji POLITIKE kao PUTOVANJA u diskursu o izborima // Standardni i nestandardni idiomi / Glušac, Maja ; Mikić Čolić, Ana (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 93-95 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1199962 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kojim putom do Sabora: o konceptualizaciji POLITIKE
kao PUTOVANJA u diskursu o izborima
(The way to Parliament: on the conceptualization of
POLITICS as JOURNEY in the discourse on elections)
Autori
Kostanjevac, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Standardni i nestandardni idiomi
/ Glušac, Maja ; Mikić Čolić, Ana - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 93-95
ISBN
978-953-314-152-7
Skup
36. međunarodni znanstveni skup Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku: Standardni i nestandardni idiomi
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.06.2022. - 11.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
konceptualna metafora ; izbori ; metafora PUTOVANJA
(conceptual metaphor ; elections ; JOURNEY metaphor)
Sažetak
Jedan je od funkcionalnih stilova hrvatskog standardnog jezika novinarsko-publicistički stil (Silić 2006), a on je često izvor za proučavanje različitih konceptualnih metafora (v. Charteris- Black 2004 ; Musolff 2004). Političari često rabe metafore kako bi izrazili svoje namjere i ciljeve. Musolff (2004: 2) naglašava uporabu metafora u političkom diskursu kao dijela društvene domene koji se konstruira metaforički. Cilj je ovog rada istražiti podmetafore konceptualne metafore POLITIKA JE PUTOVANJE u izbornom diskursu kao dijelu političkog diskursa. Sasvim je uobičajeno tijekom predizborne kampanje da stranke zajednički idu na izbore, da političari govore o putu, a vjerojatno svi pamtimo i predizborne slogane "Idemo dalje" i "Siguran smjer za Hrvatsku". Političari često rabe metaforu PUTOVANJA jer pomoću nje mogu stvoriti scenarij u kojem su oni vodiči, a njihovi podržavatelji suputnici (Charteris-Black 2011: 47), ali neoprezna uporaba te metafore može postati i poteškoća za političara, kao što je pokazala Semino (2008: 81-85) na primjeru metafore RIKVERCA koju je rabio Tony Blair. Kod PUTOVANJA je riječ o okviru koji pruža mogućnost znatne elaboracije (Šarić 2014: 184). Ovo istraživanje proučavat će metaforu POLITIKA JE PUTOVANJE rabeći teoriju konceptualne metafore na ograničenom skupu podataka koji čine tematski koherentni članci vezani uz predizborne kampanje za hrvatske parlamentarne izbore u 2016. i 2020. objavljeni na mrežnim portalima i u mrežnim izdanjima novina. Polazna je hipoteza ovog rada da se konceptualna metafora POLITIKA JE PUTOVANJE grana na niz podmetafora koje se razlikuju po konceptualnom statusu, odnosno stupnju konvencionalnosti. Koraci su u analizi sljedeći: identifikacija metaforičkih izraza rabeći metodu MIP (Pragglejaz Group 2007), identifikacija konceptualnih metafora, određivanje podmetafora metafore POLITIKA JE PUTOVANJE na temelju kontinuuma konceptualnih hijerarhija i određivanje konceptualnog statusa, odnosno stupnja konvencionalnosti, podmetafora i metafore POLITIKA JE PUTOVANJE. Analiza podataka upućuje na čestu uporabu podmetafora IZBORI SU PUTOVANJE i ČLANSTVO U POLITIČKOJ INSTITUCIJI/SABORSKOM KLUBU/STRANCI/KOALICIJI JE PUTOVANJE, ali i pojavu podmetafora manjeg stupnja konvencionalnosti, kao što je SUDJELOVANJE U POLITIČKOJ KORUPCIJI JE PUTOVANJE. Malo je istraživanja u hrvatskom jeziku o metafori POLITIKA JE PUTOVANJE (Šarić (2014) raspravlja o metafori PUTOVANJA u EU-diskursu, dok Babić (2018) samo spominje metaforu POLITIKA JE PUTOVANJE), stoga bi rezultati trebali dati više informacija o njoj.
Izvorni jezik
Hrvatski