Pregled bibliografske jedinice broj: 1199621
Potencijal uštede energije tijekom cjelovite obnove tipične višestambene zgrade u središtu Zagreba
Potencijal uštede energije tijekom cjelovite obnove tipične višestambene zgrade u središtu Zagreba // Zbornik sažetaka predavanja "XVI. Dani Hrvatske komore inženjera građevinarstva" / Lakušić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2022. str. 48-48 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1199621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potencijal uštede energije tijekom cjelovite obnove
tipične višestambene zgrade u središtu Zagreba
(Energy saving potential of comprehensive
renovation of a typical multi-residential building
in Zagreb’s city center)
Autori
Bagarić, Marina ; Milovanović, Bojan ; Gaši, Mergim
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka predavanja "XVI. Dani Hrvatske komore inženjera građevinarstva"
/ Lakušić, Stjepan - Zagreb : Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2022, 48-48
ISBN
978-953-49360-3-0
Skup
16. dani Hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG 2022)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.06.2022. - 11.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
potres u Zagrebu, energetska obnova, cjelovita obnova, vanjska ovojnica, energetske uštede, toplinski mostovi, higrotermalno ponašanje
(Zagreb earthquake, energy renovation, comprehensive renovation, building envelope, energy savings, thermal bridges, hygrothermal performance)
Sažetak
Nedavni potres u gradu Zagrebu skrenuo je pozornost na izrazitu ranjivost povijesnih zgrada i nužnost njihova ojačanja. Osim toga pokazalo se to da su povijesne zgrade među zgradama s najlošijim energetskim ponašanjem i vrlo niske ugodnosti boravka. U okviru ovog rada istražene su mogućnosti i ograničenja cjelovite obnove, koja bi istodobno obuhvatila i potresnu i energetsku obnovu, jedne tipične višestambene zgradu u povijesnome središtu Zagreba. Glavni fokus rada jest na mjerama energetske učinkovitosti usmjerenima ponajprije na ovojnicu zgrade. Analiziran je utjecaj različitih varijanti toplinske izolacije (vanjske i unutarnje), sekundarnih prozora (sanacija postojećih u odnosu na ugradnju novih učinkovitijih) i ventilacije (prirodna u odnosu na mehaničku s povratom topline) na potrošnju energije promatrane zgrade. Također, istražen je potencijal energetske uštede i kroz zamjenu postojećih tehničkih sustava te ugradnju OIE. Prihvatljivost predloženih rješenja za neprozirne elemente ovojnice analizirana je u pogledu toplinskih mostova i dugoročnoga higrotermalnog ponašanja. Rezultati pokazuju to da povijesne zgrade posjeduju izniman potencijal za transformaciju u suvremene zgrade i prilagodbu potrebama današnjeg čovjeka, a poštujući pritom povijesno naslijeđe i identitet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb