Pregled bibliografske jedinice broj: 1199553
Primjena sestrinske teorije Madeleine M. Leininger - Teorija kulture različitosti i univerzalnosti skrbi- u sestrinsku praksu u Hrvatskoj
Primjena sestrinske teorije Madeleine M. Leininger - Teorija kulture različitosti i univerzalnosti skrbi- u sestrinsku praksu u Hrvatskoj // Global Nursing and Healthcare / Lučanin, D. i sur. (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2019. str. 69-69 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1199553 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena sestrinske teorije Madeleine M. Leininger
- Teorija kulture različitosti i univerzalnosti
skrbi- u sestrinsku praksu u Hrvatskoj
(Application of Madeleine M. Leininger Nursing
Theory-Theory of Culture Diversity and
Universality of Care-in Nursing Practice in
Croatia)
Autori
Armano, Ljerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Global Nursing and Healthcare
/ Lučanin, D. i sur. - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2019, 69-69
ISBN
978-953-6239-65-8
Skup
18. konferencija medicinskih sestara i tehničara ; 4. konferencija zdravstvenih profesija u medijima
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 28.03.2019. - 29.03.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
multikulturalnost, sestrinska skrb, zdravstvene zaštita Roma
(multiculturalism, nursing, Roma health care)
Sažetak
Zdravlje i bolest definirani su kako kroz naše iskustvo tako i kroz naš svjetonazor. Kulturno naslijeđe pruža nam okvir kroz koji gledamo na zdravlje i bolest. Zdravstvena skrb koju pružaju zdravstveni djelatnici trebala bi biti u skladu s kulturalnim vrijednostima korisnika skrbi. Teorija Madelaine Leininger danas se primjenjuje u cijelom svijetu i služi kao temelj sestrama znanstvenicama da kroz nju nadopunjuju i razvijaju komplementarne teorije. Temeljna je misao promocija sestrinske skrbi temeljene na dobronamjernosti i sigurnosti prilagođene kulturološkim razlikama. Cilj i svrha: Cilj je rada prikazati osnove i mogućnost primjene transkulturalnog modela sestrinske skrbi o romskoj populaciji na osnovama teorijskih osnova i praktičnog rada Madelaine Leininger. Razrada: Iako su Romi kao manjina u Hrvatskoj zastupljeni sa svega 0, 4 % ili oko 17 000 pripadnika te moguće i još najmanje toliko neevidentiranih ili nedeklariranih pripadnika, upitno je uvažavaju li se njihove kulturološke specifičnosti i posvećuje li se dovoljna pažnja u postizanju njihove potpune integracije u društvo i sustav zdravstvene skrbi RH. Točne podatke o zdravstvenom stanju i zdravstvenoj zaštiti Roma nije moguće utvrditi, budući da se zdravstveni i drugi podaci ne vode po nacionalnoj pripadnosti pučanstva. Zaključak: Zbog sve veće globalizacije i rastućega multikulturalnog društva, medicinske sestre dvadeset i prvog stoljeća neće više dugo moći prakticirati monokulturalnu skrb. Primjenom transkulturalnog modela Madelaine Leininger u pristupu pružanju zdravstvene skrbi o pripadnicima romske populacije mogao bi se ostvariti potpuniji i učinkovitiji pozitivan rezultat na dobrobit svakog pripadnika te nacionalne manjine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita