Pregled bibliografske jedinice broj: 1199275
Psihološko pripremanje, testiranje i intraoperacijsko praćenje bolesnika za vrijeme neurokirurških operacija u budnom stanju.
Psihološko pripremanje, testiranje i intraoperacijsko praćenje bolesnika za vrijeme neurokirurških operacija u budnom stanju. // Medicinski vjesnik / Milas Ahić, Jasminka ; Pavičić, Ljiljana (ur.).
Osijek: Znanstvena jedinica za kliničko-medicinska istraživanja, Klinička bolnica Osijek, 2018. str. 72-72 (predavanje, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1199275 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihološko pripremanje, testiranje i
intraoperacijsko praćenje bolesnika za vrijeme
neurokirurških operacija u budnom stanju.
(Psychological preparation, testing and
intraoperative monitoring of patients during
"awake" neurosurgical operations)
Autori
Salkičević, Svjetlana ; Tadinac, Meri ; Hromatko, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Medicinski vjesnik
/ Milas Ahić, Jasminka ; Pavičić, Ljiljana - Osijek : Znanstvena jedinica za kliničko-medicinska istraživanja, Klinička bolnica Osijek, 2018, 72-72
Skup
6. hrvatski kongres iz neurorehabilitacije i restauracijske neurologije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 06.05.2018. - 09.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Neuropsihološka obrada, intraoperativno praćenje, tumori mozga, operacija u budnom stanju
(neuropsychological examnination, intraoperative assessment, brain tumours, awake surgery)
Sažetak
Neuropsiholoska obrada pacijenata ima tri osnovne svrhe: dijagnozu, brigu za pacijenta te istrazivanje. Dijagnoza obuhvaca spektar postupaka sa svrhom diferencijalne dijagnostike i utvr- divanja razine funkcioniranja pacijenata, na temelju cega se utemeljuje plan brige za pacijenta te pracenje njegova oporavka. Specificnosti postupka operacije mozga u budnomu stanju zahtijeva- ju opsirnu obradu i dijagnostiku pacijenata da bi se prilikom operacije mogli primijetiti diskretni deficiti u pojedinim funkcijama. Lokacija tumora definira fokus dodatne obrade koja obuhvaca funkcije ciji bi centri mogli biti osteceni operacijom te se tijekom inicijalnoga testiranja utvrduje razina funkcioniranja s kojom se usporeduje ponasanje pacijenta tijekom i nakon operacije. Po- seban dio pripreme cini psiholoska procjena prikladnosti te priprema pacijenta za sudjelovanje u takvom tipu operacijskoga zahvata. Uzevsi u obzir da dijagnoza bolesti izaziva stres koji raste odlaskom na operaciju, potrebno je pripremiti pacijente tako da operaciju u budnom stanju dozive kao situaciju koja jest stresna, ali je njome moguce ovladati. Potrebu za psiholoskom potporom pacijenti cesto imaju na pocetku operacije, kada je ponekad potrebno primijeniti metode za kontrolu dozivljaja boli i opustanje, ali i ponekad tijekom operacije ako dođe do (privremenih) deficita u nekim funkcijama. Zahvaljujuci neuropsiholoskoj obradi te psiholoskoj potpori prije i tijekom operacije osiguravaju se uvjeti za postizanje najvecega uspjeha operacije te boljega oporavka pacijenta, sto upucuje na vaznost sudjelovanja psihologa u strucnom timu
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Psihologija
POVEZANOST RADA