Pregled bibliografske jedinice broj: 1199117
Pogodi tko dolazi na večeru! (O potencijalnim snahama i zetovima iz evolucijske perspektive).
Pogodi tko dolazi na večeru! (O potencijalnim snahama i zetovima iz evolucijske perspektive). // 24. Dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 93-93 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1199117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pogodi tko dolazi na večeru! (O potencijalnim
snahama i zetovima iz evolucijske perspektive).
(Guess who's coming to dinner! (About potential
daughters-in-law and sons-in-law from an
evolutionary perspective).)
Autori
Hromatko, Ivana ; Tadinac, Meri ; Salkičević Pišonić, Svjetlana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. Dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 93-93
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
konflikt roditelja i potomaka, izbor partnera, značajke partnera
(parent-offspring conflict, mate choosing, mate characteristics)
Sažetak
Klasična evolucijska hipoteza o konfliktu roditelja i potomaka (Trivers, 1972), a koja se odnosi na raspodjelu roditeljskih resursa i njihovo optimalno ulaganje u što veći broj potomaka (što nije uvijek u interesu svakog pojedinog potomka, iz čega slijedi konflikt), u posljednjih se nekoliko godina uspješno primjenjuje u području istraživanja konflikta roditelja i njihove spolno zrele djece po pitanju izbora reproduktivnih partnera. Utječući na reproduktivni uspjeh svojih potomaka i sami roditelji imaju prilike povećati svoj ukupni reproduktivni uspjeh. Cilj ovog istraživanja bio je istražiti razlike u percepciji (ne)poželjnih karakteristika potencijalnih partnera potomaka, proširiti dosadašnje spoznaje iz ovog područja, ali i zaobići neke od metodoloških nedostataka prijašnjih istraživanja. U većini dosadašnjih istraživanja ispitivani su samo potomci te su oni procjenjivali što misle da bi njihovi roditelji smatrali (ne)prihvatljivim. Stoga smo proveli dijadno istraživanje (N=265 parova roditelja i spolno zrele djece), dobivši tako informaciju o roditeljskim preferencijama izravno od njih, što nam je omogućilo precizniju procjenu konflikta unutar svake dijade. U skladu s nekim prethodnim nalazima, pokazalo se da potomci više nego roditelji vrednuju signale genetske kvalitete potencijalnih partnera, dok je konflikt manje izražen pri vrednovanju signala kooperativnosti i pouzdanosti potencijalnog partnera. Nadalje, roditelji imaju strože kriterije za partnere kćeri nego za partnerice sinova. Ovo se odnosi i na domenu pokazatelja genetski nasljednih značajki i na domenu spremnosti na suradnju. Zanimljivo, iako roditelji dominantno smatraju da nemaju prava utjecati na izbor partnera svoje djece i da njihovo mišljenje po tom pitanju nije važno, ipak imaju prilično jasno i sustavno artikulirane stavove o (ne)prihvatljivim značajkama potencijalnih partnera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-0000000-3294 - Provjera evolucijskog modela prilagodbe i zdravlja (Tadinac, Meri, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb