Pregled bibliografske jedinice broj: 1198633
Temperaturne karakteristike i toplinsko opterećenje Dubrovnika
Temperaturne karakteristike i toplinsko opterećenje Dubrovnika // Seizmička i klimatska ugroženost dubrovačkog područja
Dubrovnik, Hrvatska, 2022. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1198633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temperaturne karakteristike i toplinsko opterećenje
Dubrovnika
(Temperature characteristics and heat load in the
city of Dubrovnik)
Autori
Boras, Marijana ; Herceg Bulić, Ivana ; Žgela, Matej
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Seizmička i klimatska ugroženost dubrovačkog područja
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 03.05.2022. - 04.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
toplinsko opterećenje, urbana klima, linearna regresija, Mann-Kendall test, klimatski indeksi, model MUKLIMO_3, satelit LANDSAT5
(heat load, urban climate, linear regression method, Mann-Kendall test, climatic indices, model MUKLIMO_3, satellite LANDSAT5)
Sažetak
U ovom radu istraživane su temperaturne karakteristike i toplinsko opterećenje Dubrovnika korištenjem podataka o temperaturi izmjerenima na lokalnoj meteorološkoj postaji u Dubrovniku u razdoblju 1961.-2019., satelitski podaci prikupljeni satelitom LANDSAT5 u razdoblju 2001.-2010. te podaci klimatskih indeksa, dobivenih simulacijama ubranog klimatskog modela (MUKLIMO_3) za razdoblje 2001.-2010. Trendovi srednjih dnevnih, maksimalnih i minimalnih dnevnih te sezonskih temperatura analizirani su korištenjem metode linearne regresije i Mann- Kendall testa. Sve analize pokazuju uzlazne trendove promatranih temperatura. Međutim, pokazuje se da je porast temperatura najveći u ljetnoj sezoni, posebice za maksimalne dnevne temperature, za koje je zabilježen najveći porast. Isti pristup primijenjen je za ispitivanje klimatskih indeksa (ljetni dani i tropske noći), koji ukazuju na porast godišnjih brojeva ljetnih dana i tropskih noći. Rezultati satelitskih podataka prosječne ljetne površinske temperature u razdoblju 2001.-2010. pokazuju da se područja golih stijena i urbanizirani dijelovi domene jače zagrijavaju od područja s vegetacijom. Klimatski indeksi (ljetni dani, vrući dani, tople večeri i tropske noći) dobiveni simulacijama urbanog klimatskog modela MUKLIMO_3 također ukazuju da se u prosjeku u Dubrovniku urbanizirane površine zagrijavaju više od prirodnih površina s vegetacijom te da se noćno toplinsko opterećenje smanjuje sa smanjenjem gustoće izgrađenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-EFRR-KK.05.1.1.02.0006 - Klimatska ranjivost Hrvatske i mogućnosti prilagodbe urbanih i prirodnih okoliša (Klima-4HR) (Herceg Bulić, Ivana; Orlić, Sandi, EK - KK.05.1.1.02) ( CroRIS)
HRZZ-UIP-2017-05-6396 - Klimatske promjene i varijabilnost u Hrvatskoj – od globalnih utjecaja do lokalnih zelenih rješenja (CroClimGoGreen) (Herceg Bulić, Ivana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb