Pregled bibliografske jedinice broj: 1198090
Gdje si bila...? Tijelo, trauma i rasterećenje
Gdje si bila...? Tijelo, trauma i rasterećenje // 4. Osječki dani bioetike - Knjiga sažetaka / Jurić, Hrvoje ; Kelam, Ivica ; Dilica, Kristina (ur.).
Osijek: Hrvatsko bioetičko društvo, 2021. str. 76-77 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1198090 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gdje si bila...? Tijelo, trauma i rasterećenje
(Where Were You? Body, Trauma and relief)
Autori
Rupčić Kelam, Darija ; Mladenovska - Tešija, Julijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Osječki dani bioetike - Knjiga sažetaka
/ Jurić, Hrvoje ; Kelam, Ivica ; Dilica, Kristina - Osijek : Hrvatsko bioetičko društvo, 2021, 76-77
Skup
4. osječki dani bioetike = 4th Osijek Day of Bioethics
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 08.11.2021. - 09.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Tijelo, trauma, rasterećenje, kinestetička empatija
(Body, trauma, relief, kinestetic empathy)
Sažetak
U ovom radu istražujemo točke susretanja slike i narativa virtualne realnosti te tijela kao arhiva sjećanja, traume, kretanja i rasterećenja. Promišljamo o tome na koji način tehnologija virtualne realnosti djeluje na razumijevanje prošlosti i sjećanje tijela te postaje li tijelo metonim fizičkog (prostornog) arhiva, prenoseći samo traumu ili nudeći i rasterećenje? Naime, krećemo od pretpostavke da spoznajemo djelujući, putem tijela prije svega, u sinergiji s umom i okolinom (enactive approach). Na to nas je ponukao stvarni doživljaj imersivnog uključivanja posjetitelja pomoću tehnologije virtualne realnosti u Centru domovinskoga rata u Vukovaru. Ovo iskustvo jedne od autorica ovoga rada, Julijane, prikazano je uporabom futurističkog koncepta »riječi u/na slobodi« (onomatopejama i tipografskim znacima), a kako bi se doživljeno prikazalo što sličnije hiperrealnosti koja je bila stvorena uporabom virtualne realnosti. Time ističemo da utjelovljena simulacija ima krucijalnu važnost i značenje kako za tijelo koje se sjeća, za prenošenje traume, tako i za razvoj kinestetičke empatije. Kako bismo mogli iscijeliti traume koje su urezane u tijelo, te razumijevajući tijelo kao ekspresiju i platno na kojem se ocrtava kriza, smatramo da su nam tjelesna sjećanja i priče potrebne – i one o preživljavanju, traumama i ranama, i one o iscjeljenju. Ovdje naglašavamo značenje kretanja, odnosno plesa koji digitalnu tehničku statiku tijela otvara kinestetičkoj empatiji koja nam pak omogućava zaći u prostore neizrečenih tjelesnih priča. U tom nas smjeru vodi i etika dodira, blizine, te etika međuprostora dvaju tijela i onoga što u tim prostorima »između« znači biti, biti u onome »još ne« (about-to-be).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek