Pregled bibliografske jedinice broj: 1197508
Hrvatski iseljenici i mletačko svetište Gospe Karmelske: tragom oporučnih spisa (15. – 17. stoljeće)
Hrvatski iseljenici i mletačko svetište Gospe Karmelske: tragom oporučnih spisa (15. – 17. stoljeće) // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 46 (2022), 89; 1-16 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1197508 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatski iseljenici i mletačko svetište Gospe
Karmelske: tragom oporučnih spisa (15. – 17.
stoljeće)
(Croatian immigrants and Venetian Church of Madonna
dei Carmini : following the Traces of Testamentary
Acts (the 15th – 17th century))
Autori
Čoralić, Lovorka
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 46
(2022), 89;
1-16
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Mleci ; svetište Gospe Karmelske ; migracije ; hrvatski iseljenici ; crkvena povijest ; povijest od 15. do 17. stoljeća
(Venice ; Church of Madonna dei Carmini ; migrations ; Croatian immigrants ; ecclesiastical history ; history from the 15th to the 17th century)
Sažetak
Ovaj je rad nastavak višedesetljetnih istraživanja pojedinih sastavnica iz povijesti hrvatske zajednice u Mlecima tijekom dugog vremenskog razdoblja od 15. do konca 18. stoljeća. U fokusu ovoga istraživanja hrvatski su iseljenici u Mlecima koji su u svojim oporučnim spisima, najčešće putem legata, spominjali crkvu, samostan i bratovštinu Gospe Karmelske, stoljećima jedne od vodećih crkvenih ustanova u gradu na lagunama. Rad se zasniva na gradivu iz Državnog arhiva u Mlecima (bilježničke oporuke), a raspon istraživanja je od šezdesetih godina 15. stoljeća do šezdesetih godina 17. stoljeća. Uvodni dio rada usmjeren je, uz opće podatke o svetištu Gospe Karmelske, na raščlambu općih podataka (način bilježenja, vremenski okvir istraživanja, podrijetlo, zanimanja i mjesta stanovanja) ovdje analiziranih hrvatskih iseljenika. Najvažniji dio teksta upravljen je na raščlambu legata iseljenih Hrvata koji se odnose na mjesto pokopa u grobnicima svetišta Gospe Karmelske, kao i na pojedinosti prilikom posljednjega ispraćaja pokojnika (habit, pratnja, služenje misa zadušnica) te na konkretno darivanje rečene crkve i samostana. Uz navedeno, ukratko se analizira i odnos hrvatskih oporučitelja sa duhovnim osobama koje su bile usko vezane uz svetište Gospe Karmelske (redovnici i trećoretkinje spomenuti kao izvršitelji oporuka i svjedoci). Rad teži ukazati na jednu manje znanu, ali ne i nevažnu sastavnicu iz života Hrvata u Mlecima te potkrijepiti činjenicu da je pručavanje hrvatsko-mletačkih odnosa kroz dugi niz stoljeća zajedničke povijesti sastavni dio razumijevanja prožimanja i uzdarivanja između dvije jadranske obale.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus