Pregled bibliografske jedinice broj: 1197435
Održivi ekosustav razvoja IT industrije u Virovitičko-podravskoj županiji
Održivi ekosustav razvoja IT industrije u Virovitičko-podravskoj županiji // MIPRO - 45th International Convention on Information, Communication and Electronic Technology
Opatija, Hrvatska, 2022. str. 1556-1561 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1197435 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održivi ekosustav razvoja IT industrije u
Virovitičko-podravskoj županiji
(Sustainable ecosystem of IT industry development in
Virovitica-Podravina county)
Autori
Jukić, Oliver ; Heđi, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
MIPRO - 45th International Convention on Information, Communication and Electronic Technology
/ - , 2022, 1556-1561
Skup
45th International Convention on Information and Communication Technology, Electronics and Microelectronics (MIPRO 2022)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 23.05.2022. - 27.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
podravska županija, održivi ekosustav, IT
(Virovitica-Podravina county, sustainable ecosystem, IT)
Sažetak
Na ljestvici županija prema prihodima iz IT industrije u 2020., godini, Virovitičko-podravska županija pozicionirana je na samom dnu, iznad Ličko- senjske. Tik iznad nje nalaze se Požeško- slavonska i Vukovarsko srijemska županija, čiji IT prihod je gotovo dva odnosno tri puta veći. Iako ovakvi podaci zabrinjavaju, oni ostavljaju prostor za napredak koji bi žiteljima trebao omogućiti kvalitetan život uz siguran posao u iznimno propulzivnom području koji nije vezan za lokaciju prebivališta. Početke IT-zacije županije označili su osnivanje nekolicine kvalitetnih tvrtki koje su zauzele svoje mjesto na IT tržištu te početak izvođenja studija Računarstva na Veleučilištu u Virovitici 2016. godine, kojem je kasnije dodan i studij Telekomunikacija. Kako bi se osjetio snažniji utjecaj navedenoga, nužno je formirati održivi ekosustav koji će u županiji s malim brojem stanovnika, koji je uz to u opadanju, osigurati dovoljan broj IT stručnjaka za rad u tvrtkama, ali i nastavnika te studenata. U radu je prezentiran takav ekosustav, koji u sebi uključuje IT stručnjake, nastavnike veleučilišta i institucija za cjeloživotno obrazovanje, studente, učenike i polaznike programa cjeloživotnog obrazovanja. Ekosustav definira njihove željene međusobne odnose te predlaže modus operandi među institucijama kojim bi se sustav učinio dugoročno održivim što bi trebalo rezultirati rastom IT sektora u ovoj lijepoj županiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Računarstvo, Informacijske i komunikacijske znanosti