Pregled bibliografske jedinice broj: 1197359
Optimizacija ponašanja i selekcija ciljeva u kontekstu uspješnog starenja
Optimizacija ponašanja i selekcija ciljeva u kontekstu uspješnog starenja // 23. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka / Tucak Junaković, Ivana ; Macuka, Ivana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2022. str. 42-42 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1197359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija ponašanja i selekcija ciljeva u
kontekstu uspješnog starenja
(Optimization of behavior and goals selection in the
context of successful aging)
Autori
Ambrosi-Randić, Neala ; Nekić, Marina ; Tucak Junaković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
23. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka
/ Tucak Junaković, Ivana ; Macuka, Ivana ; Tokić, Andrea - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2022, 42-42
Skup
23. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 26.05.2022. - 28.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
selekcija ; optimizacija ; kompenzacija ; starenje
(selection ; optimization ; compensation ; ageing)
Sažetak
Među raznim pristupima starenju, zanimljiv je onaj koji su ponudili Baltes i Baltes (1990). Prema njihovu modelu starost je shvaćena kao proces dobitaka i gubitaka, pri čemu se, korištenjem nekih strategija starije osobe mogu uspješnije prilagoditi životnim promjenama. Model selektivne optimizacije s kompenzacijom (SOC) može biti dobar okvir za istraživanje uspješnog starenja s obzirom na polazne postavke prema kojima uspješno starenje ovisi o korištenju triju procesa u prilagodbi: selekcije (označava usmjeravanje vlastitih resursa na glavna područja u životu), optimizacije (kojom se poboljšava i maksimizira dobit) i kompenzacije gubitaka (koja osigurava kontinuitet funkcioniranja). Osnovni je cilj ovog rada bio ispitati odnos između uporabe pojedinih strategija koje proizlaze iz modela selektivne optimizacije s kompenzacijom te objektivnih i subjektivnih indikatora uspješnog starenja (US). Na prigodnom uzorku sudionika (n=163) u dobi od 65 do 91 godine primijenjeni su instrumenti za mjerenje strategija postizanja ciljeva (SOC) te objektivnih i subjektivnih indikatora uspješnog starenja. Početna analiza rezultata pokazala je daizmeđu osoba muškog i ženskog spola ne postoje statistički značajne razlike u uporabi strategija za postizanje ciljeva, stoga su u nastavku sve obrade izvedene na ukupnom uzorku. Korelacijske analize pokazale su postojanje značajnih pozitivnih korelacija između uporabe strategija optimizacije ponašanja i svih subjektivnih indikatora uspješnog starenja (samoprocjene US, dobrog starenja i procjene života) te funkcionalnih sposobnosti kao jednog od triju indikatora objektivnog uspjeha. Uporaba strategija selekcije ciljeva u značajnoj je negativnoj korelaciji s funkcionalnim sposobnostima. Dobiveni podaci ukazuju na to da se uz bolje funkcionalne sposobnosti osobe manje koriste strategijama selekcije koje očito još nisu potrebne, a više koriste strategije optimizacije kao načina održavanja vlastitih aktivnosti i postizanja ciljeva. Ovakvi nalazi sugeriraju da vjerojatno postoji recipročan utjecaj funkcionalnih sposobnosti i subjektivnog uspješnog starenja s jedne strane te strategija postizanja ciljeva s druge. U kontekstu istraživanja koja ukazuju na to da je poučavanje ovih strategija korisno pri suočavanju s bolnim stanjima i funkcionalnim ograničenjima smatramo važnim i dalje razmatrati i poticati njihovu uporabu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište Jurja Dobrile u Puli-DBOUS, IP-2020.-23. - Demografske i biopsihosocijalne odrednice uspješnoga starenja (DeBiOUS) (Ambrosi-Randić, Neala, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli