Pregled bibliografske jedinice broj: 1197110
Profesionalni stres i sagorijevanje socijalnih radnika u centrima za socijalnu skrb – imamo li plan za prevenciju?
Profesionalni stres i sagorijevanje socijalnih radnika u centrima za socijalnu skrb – imamo li plan za prevenciju? // SOCIJALNI RAD NA PREKRETNICI: IDENTITET, MOĆ I PROMJENA
Sveti Martin na Muri: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2022. str. 21-21 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1197110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Profesionalni stres i sagorijevanje socijalnih
radnika u centrima za socijalnu skrb – imamo li
plan za prevenciju?
(Professional stress and burnout of social workers in
social care centers - do we have a prevention plan?)
Autori
Ilijaš, Antun ; Podobnik, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
SOCIJALNI RAD NA PREKRETNICI: IDENTITET, MOĆ I PROMJENA
/ - Sveti Martin na Muri : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2022, 21-21
Skup
XI. Konferencija socijalnih radnika Socijalni rad na prekretnici: identitet, moć i promjena
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 16.05.2022. - 18.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
socijalni radnici ; centar za socijalnu skrb ; profesionalni stres ; zdravlje
(social workers ; social care center ; professional stress ; health)
Sažetak
U svakodnevnom radu socijalni radnici suočavaju se s raskorakom između potrebe za poštivanjem zakonskih regulativa i zadovoljavanja potreba korisnika, a što može postati veliki izvor profesionalnog stresa obzirom da na test stavlja prirodni habitus i zvanje socijalnih radnika. Cilj ovog izlaganja jest prikazati rezultate ispitivanja prisutnost različitih izvora profesionalnog stresa i sindroma sagorijevanja na poslu kod socijalnih radnika zaposlenih u centrima za socijalnu skrb u Republici Hrvatskoj. U izlaganju će biti prikazani rezultati anketnog istraživanja provedenog u periodu od srpnja do rujna 2021. godine u centrima za socijalnu skrb u Republici Hrvatskoj u sklopu znanstveno istraživačkog projekta „Socijalni rad u centrima za socijalnu skrb u Republici Hrvatskoj“. Istraživanje je provedeno na uzorku od 905 socijalnih radnika zaposlenih u 98 centara za socijalnu skrb. Za mjerenje intenziteta sagorijevanja korišten je Maslach upitnik sagorijevanja za pomagačke profesije (MBI), a za ispitivanje izvora stresa modificirana verzija Upitnika stresogenih čimbenika (Friščić, 2006.). U izlaganju će biti prikazana deskriptivna statistika za korištene skale te raspravljeni izvori stresa na razini indikatora. Rezultati pokazuju da socijalni radnici najučestalijima smatraju izvore stresa koji se odnose na sam posao socijalnog radnika i stresore vezane uz nagrađivanje i napredovanje, a zabrinjavajući je podatak da 11, 8% socijalnih radnika procjenjuje visoku razinu sagorjelosti na sve tri dimenzije sagorijevanja. Stoga će posebna pozornost u izlaganju biti posvećena rezultatima prema kategorijama sagorijevanja i odnosu s nekim osobnim i profesionalnim obilježjima socijalnih radnika. U završnom dijelu dobiveni rezultati će biti raspravljeni u kontekstu mogućnosti prevencijskog djelovanja u budućnosti za ublažavanje negativnih aspekata rada u centrima za socijalnu skrb u vremenima neprestano multiplicirajućih kriza i stvaranju dodatnih pritisaka na socijalne radnike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti