Pregled bibliografske jedinice broj: 1196757
Seksting u vrijeme korone – analiza povezanosti sekstinga s potrebom za seksualnim odnosom i brojem seksualnih partnera među mladima
Seksting u vrijeme korone – analiza povezanosti sekstinga s potrebom za seksualnim odnosom i brojem seksualnih partnera među mladima // Socijalna ekologija, 31 (2022), 3; 273-296 doi:10.17234/SocEkol.31.3.2 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1196757 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Seksting u vrijeme korone – analiza povezanosti
sekstinga s potrebom za seksualnim odnosom i
brojem seksualnih partnera među mladima
(Sexting during COVID – the association between
sexting, the need for sexual intercourse, and the
number of sexual partners among young people)
Autori
Koletić, Goran
Izvornik
Socijalna ekologija (1330-0113) 31
(2022), 3;
273-296
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pandemija bolesti COVID-19 ; mladi ; seksting ; potreba za seksualnim odnosom ; broj seksualnih partnera
(coronavirus (COVID-19) disease pandemic ; youth ; sexting ; need for sexual intercourse ; number of sexual partners)
Sažetak
Zbog rizika od zaraze virusom SARS-CoV-2, kao i zbog ograničenih prilika za ostvarivanje intimnog i seksualnog kontakta, prvenstveno među samcima i među parovima koji žive odvojeno javlja se povećani interes za raznim oblicama seksualne interakcije posredovane tehnologijom, među kojima je i seksting. Dosadašnja istraživanja na tu temu u pravilu su provođena na prigodnim uzorcima te su bila usmjerena na eksploraciju stanja u prvim fazama primjene mjera izolacije. U ovome se istraživanju polazi od pretpostavke da konsenzualni seksting mladima može poslužiti kao svojevrsna zamjena za stvarni intimni kontakt tijekom razdoblja obilježenog ograničenjima zbog pandemije, s obzirom na to da mladi rjeđe žive s intimnim partnerima, imaju izraženiju želju za seksualnim istraživanjem te češće ostvaruju kratkotrajne odnose. Prvi je cilj ovog istraživanja steći uvid u ulogu partnerskog odnosa u povezanosti između samoprocijenjene promjene u potrebi za seksualnim odnosima i učestalosti sekstinga tijekom razdoblja pandemije. Drugi je cilj analizirati ulogu promjene u potrebi za seksualnim odnosima u povezanosti između učestalosti sekstinga i broja seksualnih partnera od početka epidemije. Podaci su prikupljeni početkom veljače 2021. na slučajnom uzorku mladih u dobi od 18 do 25 godina (N=607), selektiranih iz nacionalnog internetskog panela. Analiza je provedena na poduzorku samaca i parova koji žive odvojeno (N=500). Kontrolirajući sociodemografske, psihosocijalne i seksualne karakteristike sudionika, nisu utvrđene pretpostavljene moderacijske uloge partnerskog odnosa i promjene u potrebi za seksualnim odnosima u analizama učestalosti sekstinga. Dobiveni rezultati ne idu u prilog pretpostavci da je seksting bio zamjena za stvarni intimni kontakt tijekom razdoblja pandemije koronavirusa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus