Pregled bibliografske jedinice broj: 11963
Utjecaj polyesternog ulja u mješavini s ekološki prihvatljivim freonima na termodinamičke karakteristike rashladnog procesa
Utjecaj polyesternog ulja u mješavini s ekološki prihvatljivim freonima na termodinamičke karakteristike rashladnog procesa // Energetska i procesna postrojenja / Šerman, Nikola (ur.).
Dubrovnik, Hrvatska: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 1998. str. 262-265 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 11963 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj polyesternog ulja u mješavini s ekološki prihvatljivim freonima na termodinamičke karakteristike rashladnog procesa
(Influence of a polyester oil in the mixture with ecologically acceptable freons to thermodynamic characteristics of refrigeration process)
Autori
Ćurko, Tonko ; Zanki, Vlasta ; Soldo, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Energetska i procesna postrojenja
/ Šerman, Nikola - : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 1998, 262-265
Skup
3. Međunarodno znanstveno stručno savjetovanje Energetska i procesna postrojenja
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 03.06.1998. - 05.06.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zeotropske smjese; maziva ulja; faktor hlađenja
(zeotropic mixtures;lubricating oils;coefficient of performance)
Sažetak
U radu je dana analiza utjecaja mazivog ulja u smjesi s ekološki prihvatljivim freonima na termodinamičke karakteristike kao i njihovog ponašanja u rashladnom procesu. Analizirane su azeotropske, približno azeotropske i zeotropske binarne i tercijalne mješavine iz R32, R143a, R125 i R134a u smjesi s poliesternim uljem EMKARTE RL 325. Analiza pokazuje da udio ulja u radnoj tvari u iznosu od 1-2% utjeće na rashladni učin, snagu kompresora i faktor hlađenja (COP). Ovi utjecaji su za većinu pogonskih uvjeta neznatni, međutim u područjima u blizini linije rošenja isti postaju značajniji. Rashladni učin se pri realnim radnim uvjetima može smanjiti do 6% dok se faktor hlađenja pri tom smanjuje do 10%.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Strojarstvo