Pregled bibliografske jedinice broj: 1196106
Učinci pandemije na dostupnost zdravstvene zaštite u Hrvatskoj
Učinci pandemije na dostupnost zdravstvene zaštite u Hrvatskoj // Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije : zbornik radova / Obadić, Alka ; Gelo, Tomislav (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 97-116 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1196106 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinci pandemije na dostupnost zdravstvene zaštite u Hrvatskoj
(The effects of the pandemic on the availability of health care in Croatia)
Autori
Smolić, Šime ; Blaževski, Nikola ; Fabijančić, Margareta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije : zbornik radova
/ Obadić, Alka ; Gelo, Tomislav - Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 97-116
ISBN
978-953-346-179-3
Skup
Znanstveni skup Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zdravstvene potrebe ; pandemija ; Covid-19 ; istraživanje SHARE Corona ; Hrvatska ; starije osobe
(health needs ; pandemic ; Covid-19 ; SHARE Corona research ; Croatia ; elderly)
Sažetak
Uslijed pandemije bolesti Covid-19, zdravstveni sustavi diljem svijeta našli su se pred velikim izazovima. U uvjetima preusmjeravanja zdravstvenih resursa za liječenje zaraženih novim koronavirusom i kontrolu širenja epidemije, jedan od glavnih ciljeva bio je očuvati dostupnost zdravstvene zaštite za sve ostale kategorije stanovništva. U početnom tzv. prvom valu pandemije, a pogotovo krajem 2020. i 2021. godine, bolnički kapaciteti bili su prepravljeni oboljelim od bolesti Covid- 19. Takva situacija smanjila je dostupnost zdravstvene zaštite za osobe s drugim zdravstvenim problemima, nepovezanim s bolesti Covid-19. Točnije, zakazani liječnički pregledi i medicinski zahvati su odgađani, dok su nekima zahtjevi za medicinskim tretmanima odbijeni. Nadalje, mnogi su tijekom pandemije odustajali od pregleda ili medicinskih zahvata zbog straha od zaraze koronavirusom, često i zbog raširene percepcije o širenju zaraze u zdravstvenim ustanovama. Glavni cilj ovog rada je analizirati utjecaj bolesti Covid-19 na dostupnost zdravstvene zaštite u europskim zemljama, odnosno istražiti koje skupine stanovništva su bile najranjivije kada govorimo o preprekama u pristupu zdravstvenoj zaštiti. Kako bi se istražila obilježja Europljana starih 50 i više godina, koji su se suočavali s preprekama u pristupu zdravstvenoj zaštiti, analiziraju se podatci na uzorku iz prvog (n = 57134) i drugog (n = 48874) istraživanja SHARE Corona. Istraživanje SHARE Corona provedeno je u ljeto 2020. i ponovno u ljeto 2021. uz pomoć kraće telefonske ankete u 27 europskih zemlja i Izraelu, a cilj mu je bio istražiti razne aspekte života osoba starih 50 i više godina i više nakon izbijanja pandemije. Analize, s posebnim naglaskom na uzorak ispitanika iz Hrvatske, ukazuju na to da su osobe lošijeg zdravlja, one s više kroničnih bolesti ili osobe u težoj ekonomskoj situaciji, imale veće šanse za nepodmirene zdravstvene potrebe tijekom pandemije. Ovim radom se ukazuje na potrebu učinkovitijeg planiranja pružanja zdravstvene zaštite tijekom i nakon pandemije kako se ne bi povećale zdravstvene nejednakosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-ESF-UP.01.3.2.03.0001 - SHARE - Istraživanje o zdravlju, starenju i umirovljenju u Europi (SHARE) (Smolić, Šime; Čipin, Ivan, EK - UP.01.3.2.03) ( CroRIS)
EK-H2020-101015924 - Neplanirani zdravstveni, ekonomski i socijalni učinci odluka o kontroli epidemije COVID-19: spoznaje iz SHARE-a (SHARE-COVID19) (Smolić, Šime, EK - H2020-SC1-PHE-CORONAVIRUS-2020-2-RTD) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb