Pregled bibliografske jedinice broj: 1195957
Konvergencija bankovnih sustava EU: Pozicija država članica unutar i izvan europodručja s osvrtom na Hrvatsku
Konvergencija bankovnih sustava EU: Pozicija država članica unutar i izvan europodručja s osvrtom na Hrvatsku // Zbornik Veleučilišta u Rijeci / Journal of the Polytechnic of Rijeka, 10 (2022) (2022), 165-183 doi:10.31784/zvr.10.1.10 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1195957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konvergencija bankovnih sustava EU: Pozicija
država članica unutar i izvan europodručja s
osvrtom na Hrvatsku
(Convergence of EU banking systems: The position of
euro and non-euro area countries with reference to
Croatia)
Autori
Peša, Anita ; Maté, Martina ; Čičin-Šain, Dijana
Izvornik
Zbornik Veleučilišta u Rijeci / Journal of the Polytechnic of Rijeka (1848-1299) 10 (2022)
(2022);
165-183
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Europska unija, bankovni sustav, europodručje, konvergencija
(European Union, banking systems, euro area, convergence)
Sažetak
Bankovni sustavi zemalja koje su Europskoj uniji pristupile nakon 2004. g., u najvećoj su mjeri u vlasništvu bankovnih grupacija iz starih članica Unije. Važnost bankovnih sustava za gospodarski rast tih zemalja značajnija je nego u starim članicama iz razloga visoke ovisnosti gospodarstava o bankovnim izvorima financiranja. Stoga bi konvergencija prema sustavima razvijenijih članica Unije bila od velikog interesa za daljnji gospodarski razvoj ove skupine zemalja. Cilj ovog rada je analizirati aktualne pozicije bankovnih sustava europskih zemalja, s posebnim osvrtom na poziciju Hrvatske. Metodologija rada bazira se na usporedbi BDP-a po glavi stanovnika sa odabranim pokazateljima veličine, rasta, depozitne osnovice i kapitaliziranosti bankovnog sektora. Korištenjem indikatora razvijenosti financijskog sustava, i u ovisnosti o periodu pristupanju europodručju, analizira se položaj bankovnih sustava zemalja unutar europodručja, i onih izvan. Rezultati ukazuju da bankovni sustavi zemalja koje su Europskoj uniji pristupile nakon 2004. g. i dalje zaostaju za starim članicama, te da je konvergencija još daleko, posebno u skupini zemalja izvan europodručja. Među novim članicama europodručja po svim indikatorima prednjače Malta i Cipar, te Estonija, dok u skupini zemalja izvan europodručja, uz Švedsku i Dansku, najbolje rezultate ostvaruju Hrvatska i Češka. Rezultati ukazuju da su nove članice unije, a posebno one koje nisu dio europodručja, i dalje ovisnije o depozitima nebankovnog sektora kao primarnom izvoru financiranja kreditne aktivnosti, što ukazuje na dominantan položaj banaka u financijskim sustavima ovih zemalja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-UNIZD-2021-01 - Makroekonomska očekivanja i prilagodbe sustava RH prema Bankovnoj uniji i Eurozoni (NUDGEU) (Peša, Anita) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)