Pregled bibliografske jedinice broj: 1195119
Apsces m. psoasa kod liječenja tocilizumabom i malom dozom glukokortikoida - prikaz bolesnice s reumatoidnim artritisom.
Apsces m. psoasa kod liječenja tocilizumabom i malom dozom glukokortikoida - prikaz bolesnice s reumatoidnim artritisom. // Reumatizam
Šibenik, Hrvatska, 2016. str. 109-109 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1195119 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Apsces m. psoasa kod liječenja tocilizumabom i
malom dozom glukokortikoida - prikaz bolesnice s
reumatoidnim artritisom.
(Psoas abscess in the treatment with tocilizumab
and small dose of glucocorticoids - A case report
of patient with rheumatoid arthritis)
Autori
Doko, Ines ; Grazio, Simeon ; Štimac, Goran ; Pezelj, Ivan ; Mustapić, Matej ; Skala Kavanagh, Hana ; Grubišić, Frane
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Reumatizam
/ - , 2016, 109-109
Skup
XVIII kongres hrvatskog reumatološkog društva
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 20.10.2016. - 23.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
apsces psoasa ; tocilizumab ; reumatoidni artritis
(psoas abscess ; tocilizumab ; rheumatoid arthritis)
Sažetak
Tocilizumab (TCZ), humanizirano monoklonalno protutijelo na IL-6 receptor je indiciran u bolesnika s RA, u kojih je izostao uspjeh liječenja lijekovima koji modifi ciraju tijek upalne reumatske bolesti (engl.skr. DMARDs). Najčešće nuspojave TCZ su povišeni rizik od infekcija, naročito bakterijskih i hiperkolesterolemija. Apsces m. psoasa je rijetko stanje koji nastaje širenjem infekcije iz udaljenog fokusa ili izravnim širenjem iz obližnje lokacije (mokraćni sustav) na ovojnicu m. psoasa. Prikazujemo bolesnicu s dugogodišnjim RA na tera piji TCZ (i.v. 8mg/kg TT) jedanput mjesečno, zaprimljenu u hitnu službu zbog bolova u lijevoj lumbalnoj regiji trajanja 2 tjedna, praćenih povišenjem tjelesne temperature, povraćanjem i gubitkom apetita. Početak simptoma povezuje s urinarnom infekcijom koja je započela 3 tjedna ranije, zbog koje je provela uzastopno liječenje s 4 različita antibiotika (prema ABG-u), uz analgetike (uključivo i.m. primjenu), na što je nastupilo tek blaže poboljšanje. Inače, od komorbiditeta ima arterijsku hipertenziju, hiperlipidemiju i osteoporozu. TCZ je bio u terapiji 30 mjeseci (prethodno je kratkotrajno liječenja TNF-α inhibitorom) u kombinaciji s niskom dozom (5 mg) prednizona. Laboratorijski nalazi pokazali su povišenje CRP-a (149, 4 mg/L) i ubrzanje SE (105 mm/h), leukocitozu, neutrofi - liju i anemiju. CT-om abdomena je nađena kolekcija tekućeg sadržaja veličine 10x10x17 cm retroperitonealno lijevo, u području m. psoasa. MR-om LS kralj ežnice potvrđeno je da se radi o apscesu m. psoasa, a bez upalnih promjena na kralješnici. Učinjena je kirurška drenaža apscesa iz kojeg je izolirana E. coli, te je uz dvojnu parenteralnu antimikrobnu terapiju došlo do povlačenja simptoma. Ovakav slučaj bolesnice s RA liječene TCZ do sada nije opisan u literaturi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Matej Mustapić
(autor)
Goran Štimac
(autor)
Ines Doko Vajdić
(autor)
Frane Grubišić
(autor)
Simeon Grazio
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE