Pregled bibliografske jedinice broj: 1195092
Popularna kultura kao kontekstualna podloga internetskih memova
Popularna kultura kao kontekstualna podloga internetskih memova // Sedmi međunarodni kongres primenjene lingvistike danas - savremena teorija i praksa / Panić Kavgić, Olga ; Gudurić, Snežana (ur.).
Novi Sad: Društvo za primenjenu lingvistiku Srbije, 2022. str. 17-17 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1195092 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Popularna kultura kao kontekstualna podloga
internetskih memova
(Popular culture as a contextual basis of internet
memes)
Autori
Glušac, Maja ; Mikić Čolić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sedmi međunarodni kongres primenjene lingvistike danas - savremena teorija i praksa
/ Panić Kavgić, Olga ; Gudurić, Snežana - Novi Sad : Društvo za primenjenu lingvistiku Srbije, 2022, 17-17
ISBN
978-86-6065-700-0
Skup
7. Međunarodni kongres primenjene lingvistike danas – savremena teorija i praksa
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 28.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mem
(meme)
Sažetak
U radu se opisuju internetski memovi kojima se tematizira pandemija Covida 19, a koji su oblikom slika bez teksta ili slika popraćena tekstom. Takvi memovi za kontekstualnu podlogu mogu imati svakodnevicu (tj. pandemiju kao polazišni okvir u koji se uklapaju ostale svakodnevne situacije – posao, školovanje, kupovina, odijevanje, politika i dr.), tradiciju (književnost, povijest, umjetnost) i popularnu kulturu. Cilj je rada utvrditi performativni učinak memova kojima je kontekstualna podloga popularna kultura (filmovi, računalne igrice, poznate ličnosti iz zabavne industrije i dr.) jer osim humorističnog tona internetski su memovi vrlo često izraz parodije, ironije i kritike novonastalih zbivanja i okolnosti. Analizom odnosa slike i teksta, odnosno konteksta shvaćenog kao znanja i iskustva koje primatelji imaju i dijele s pošiljateljem poruke, na principima intertekstualnosti i intermedijalnosti zaključuje se da zajedničko, globalno iskustvo s Covidom 19 osigurava razumijevanje memova i njihov performativni učinak, čak i u slučaju kada kontekstualna podloga (tj. motiv iz popularne kulture) primatelju nije poznata. Dekodiranje se mema osigurava pandemijskim motivom koji se može realizirati u slikovnom dijelu mema (npr. motivom zaštitne maske, odijela, cjepiva, socijalne distance i dr.), kao i u tekstovnom dijelu mema (različitim jezičnim igrama – neologizmima, modifikacijama poznatih replika, semantičkim pomacima i dr.).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek