Pregled bibliografske jedinice broj: 1193818
PRILOG RASPRAVI O IMPLEMENTACIJI POTROŠAČKOG STEČAJA U BOSANSKO-HERCEGOVAČKO PRAVO: ANGLOSAKSONSKI ILI KONTINENTALNI MODEL
PRILOG RASPRAVI O IMPLEMENTACIJI POTROŠAČKOG STEČAJA U BOSANSKO-HERCEGOVAČKO PRAVO: ANGLOSAKSONSKI ILI KONTINENTALNI MODEL // Pravna misao, 46 (2015), 7-8; 7-40 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193818 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRILOG RASPRAVI O IMPLEMENTACIJI POTROŠAČKOG
STEČAJA U BOSANSKO-HERCEGOVAČKO PRAVO:
ANGLOSAKSONSKI ILI KONTINENTALNI MODEL
(CONTRIBUTION TO THE DEBATE ON THE IMPLEMENTATION
OF CONSUMER BANKRUPTCY IN BOSNIA AND HERZEGOVINA
LAW: ANGLOSAXON OR CONTINENTAL MODEL)
Autori
Bodul, Dejan ; Bodul, Nikica
Izvornik
Pravna misao (0555-0092) 46
(2015), 7-8;
7-40
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
prilog ; implementacija ; potrošač ; stečaj ; bosansko ; hercegovačko ; pravo ; anglosaksonski ; kontinentalni ;
(attachment ; implementation ; consumer ; bankruptcy ; Bosnian ; Herzegovinian ; Law ; Anglo-Saxon ; continental ;)
Sažetak
Uvodom ove teze naglašava se relevantnost predmeta istraživanja pokazujući da je stečaj nad imovinom fizičke osobe, potrošača, dio pravne tradicije razvijenih europskih i drugih zemalja, te realnost i nužnost funkcioniranje modernih tržišta. Autorica ističe činjenicu da je stečaj potrošača dio stečajnog prava te da se pri analizi ovog pitanja moraju uzeti u obzir karakteristike stečajnog sustava, čimbenici koji utječu na njegovo formiranje, nužni preduvjeti za njegovu učinkovitu provedbu te gospodarska situacija u zemlji. zemlja. Ipak, raznolikost pravnih pravila koja se odnose na nelikvidnost potrošača dijelom je rezultat razlika u gospodarskim i društvenim prilikama te činjenice da nije bilo dovoljno znanja, razmjene informacija i suradnje između država u području stečaja potrošača. Stoga je potrebno primijeniti usporednopravne metode. Autori će u određenoj mjeri koristiti druge općeprihvaćene znanstvene metode kao metodu analize (kada se razmatraju karakteristike problema), metode opisa i klasifikacije, metodu studije slučaja (prikaz sudske prakse), metode sinteze (za potencijalni utjecaj). o bosanskohercegovačkom zakonodavnom okviru) i znanja temeljena na empirijskim istraživanjima iz područja ekonomije. Analizom različitih modaliteta pravnog rješavanja problema prezaduženosti potrošača, možemo zaključiti da ne postoji tzv. "Pareto Optimum", odnosno rješenje koje bi bilo idealno i prihvatljivo za sve sudionike u procesu otplate dugova. Slijedom navedenog, a s obzirom na prednosti i nedostatke izloženih modela, predlažemo recepciju posebnog modela stečaja potrošača u pravnom sustavu Bosne i Hercegovine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo