Pregled bibliografske jedinice broj: 1193640
Prava nacionalnih manjina i govor mržnje u Hrvatskoj
Prava nacionalnih manjina i govor mržnje u Hrvatskoj // Govor mržnje-zbornik radova / Pavlović, Zoran ; Ljubičić, Milana (ur.).
Novi Sad: Pokrajinski zaštitnik građana - Ombudsman ; Institut za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu, 2022. str. 43-60
CROSBI ID: 1193640 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prava nacionalnih manjina i govor mržnje u Hrvatskoj
(Rights of national minorities and hate speech in
Croatia)
Autori
Tatalović, Siniša ; jakešević, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Govor mržnje-zbornik radova
Urednik/ci
Pavlović, Zoran ; Ljubičić, Milana
Izdavač
Pokrajinski zaštitnik građana - Ombudsman ; Institut za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu
Grad
Novi Sad
Godina
2022
Raspon stranica
43-60
ISBN
978-86-89417-15-9
Ključne riječi
nacionalne manjine, manjinska prava, Republika Hrvatska, govor mržnje
(national minorities, minority rights, Republic of Croatia, hate speech)
Sažetak
Ostvarivanje prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj ima dugu tradiciju. Sadašnji model zaštite nacionalnih manjina ostvaruje se od osamostaljivanja Republike Hrvatske, početkom 90-tih godina prošlog stoljeća. Model je nastao kao izraz potrebe zaštite nacionalnih manjina na osnovu dotadašnjih iskustava, ali i novih okolnosti vezanih za evoluciju prava nacionalnih manjina u Europi. Početak realizacije ovog modela bio je povezan s ratnim okolnostima u Hrvatskoj, koje nisu bile povoljne za ostvarivanje prava nacionalnih manjina. Ograničeno ostvarivanje prava nacionalnih manjina bilo je povezano i s govorom mržnje, posebno u odnosu na pojedine nacionalne manjine. Prevladavanje ratnog naslijeđa teklo je postupno i podrazumijevalo je redefiniranje prava nacionalnih manjina i stvaranje povoljnijeg društvenog okruženja za njihovo ostvarivanje. To je vezano uz ratifikaciju međunarodnih dokumenata koji se odnose na zaštitu ljudskih i manjinskih prava te usvajanje novog zakonodavnog okvira početkom ovog stoljeća. Nakon toga je započeo dugotrajni proces njihove implementacije, što je bilo povezano i s procesom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. U tome cilju doneseni su akcijski planovi za provođenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina kao temeljnog dokumenta u ovom području, a Vlada periodično ima obavezu izvijestiti Hrvatski sabor o provedbi ovog Zakona. Poseban naglasak u tim planovima i izvješćima bio je na mjerama za suzbijanje govora mržnje i zločina iz mržnje, što je predstavljalo i još uvijek predstavlja problem za hrvatsko društvo. U radu će se analizirati proces oblikovanja i implementacije modela zaštite nacionalnih manjina u Hrvatskoj s naglaskom na mjere za suzbijanje govora mržnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb