Pregled bibliografske jedinice broj: 1193524
Methacrylic polymer pour point depressants for diesel fuel: impact of molecular weight
Methacrylic polymer pour point depressants for diesel fuel: impact of molecular weight // &. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a KNJIGA SAŽETAKA / Schneider, Petra (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 292-293 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193524 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Methacrylic polymer pour point depressants for
diesel fuel: impact of molecular weight
Autori
Pucko, Ivan ; Faraguna, Fabio ; Racar, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
&. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a KNJIGA SAŽETAKA
/ Schneider, Petra - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 292-293
ISBN
978-953-6076-93-2
Skup
6. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 6th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.04.2022. - 24.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
polimerni aditivi, niskotemperaturna svojstva, dizelsko gorivo
(polymer additives, low-temperature properties, diesel fuel)
Sažetak
Niske temperature uzrokuju poteškoće u primjeni dizelskog goriva. To se ponajviše odnosi na kristalizaciju parafinskih komponenti dizela, koji na nižim temperaturama pretežito kristaliziraju u igličaste parafinske kristale koji se odvajaju od dizela i poprečno povezuju u trodimenzionalne mreže. Kao rezultat toga povezivanja, dolazi do začepljenja pora filtera goriva u vozilima. Kako bi se to spriječilo, dodaju se aditivi (npr. za sniženje tecišta), obično polimeri, kako bi se promijenila veličina i oblik parafinskih kristala i mehanizam njihovog nastanka. Da bi bili učinkoviti, njihova se struktura obično sastoji od nepolarnog alkilnog dijela i polarnog dijela. Osim sastava, na učinkovitost aditiva može utjecati i njihova molekulska masa. Dodavanjem prijenosnika rasta lanca tijekom polimerizacije, promijenjena je molekulska masa aditiva kako bi se proučio njen utjecaj na ponašanje formulacija aditiva s dizelskim gorivom pri niskim temperaturama. U našem radu prosječna masena molekulska masa (Mw) određena gel permeacijskom kromatografijom (GPC) varirala je od 8 100 do 54 800 g mol-1 , a prosječna brojčana molekulska masa (Mn) od 6 200 do 30 200 g mol-1 . Morfologija kristala i kristalno ponašanje formulacija aditiva s dizelskim gorivom proučavana je optičkom mikroskopijom s polarizacijom. Istraživanja su pokazala da se morfologija parafinskih kristala u formulacijama promijenila u odnosu na čisti dizel od velikih igličastih struktura prema većem broja manjih sferičnih struktura, što je spriječilo stvaranje trodimenzionalne mreže. To je pomoglo poboljšati točku filtrabilnosti (CFPP) za do 10 °C i vrijednost točke tecišta (PP) za do 30 °C, budući da pri niskim temperaturama nije došlo do začepljenja, iako je nastala slična količina parafinskih kristala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5242 - Razvoj funkcionalnih biogoriva i (bio)aditiva te ispitivanje primjenskih svojstava mješavina s mineralnim gorivima (FunBioFA) (Faraguna, Fabio, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb