Pregled bibliografske jedinice broj: 1193206
Pogled iz povijesne perspektive - Put i rezultati istraživanja o Petrovaradinskoj pukovniji
Pogled iz povijesne perspektive - Put i rezultati istraživanja o Petrovaradinskoj pukovniji // Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja / Brust Nemet, Maja ; Varga, Rahaela ; Mucić, Mia ; Nikčić, Igor (ur.).
Osijek: Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 3-4 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193206 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pogled iz povijesne perspektive - Put i rezultati
istraživanja o Petrovaradinskoj pukovniji
(View from a Historical Perspective - Methodology
and findings of the Research on the Petrovaradin
Regiment)
Autori
Nujić, Pavao
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja
/ Brust Nemet, Maja ; Varga, Rahaela ; Mucić, Mia ; Nikčić, Igor - Osijek : Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 3-4
ISBN
978-953-8371-04-2
Skup
Dani doktoranada 2021.: Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.09.2021. - 11.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Petrovaradinska pukovnija, Slavonska vojna krajina, Srijem, 18. stoljeće
(Petrovaradin Regiment, Slavonian Military Border, Syrmia, 18th Century)
Sažetak
Petrovaradinska krajiška pješačka pukovnija osnovana je 1747. godine na prostoru Srijema tijekom reorganizacije krajiškog sustava sredinom 18. stoljeća, što ju je činilo najistočnijom od ukupno jedanaest pukovnija unutar Hrvatsko- slavonske vojne krajine. Krajiške su pukovnije bile vojno-taktičke i teritorijalno-upravne jedinice srednje razine. Vojne su vlasti imale potpunu nadležnost nad unovačenim krajišnicima i vojnim postrojbama, ali i nad pukovnijskim područjem i civilnim stanovništvom, čime je u osobi pukovnika utjelovljena vojna i civilna vlast. Dužnosti i prava krajiškog stanovništva bili su propisani i standardizirani prema vojnim pravilima, dok su posebnosti poštovane samo u ograničenom obliku. S obzirom na visoku razinu moći koju su uživale vojne vlasti na krajiškom području, njihovo je djelovanje bilo od presudne važnosti za sve segmente krajiškog života. Raskorak između propisanih pravila i standarda s jedne strane, te objektivne stvarnosti i mogućnosti s druge strane zorno predstavljaju takvo stanje. Krajiška stvarnost uklapala se u širi apsolutistički i prosvjetiteljski okvir Habsburške Monarhije, utjelovljen u osobama carice i kraljice Marije Terezije i kasnije njena sina cara Josipa II. Militarizacija, profesionalizacija i standardizacija doveli su do nastanka prvih potpunih popisa aktivnih vojnih stanja krajiških pukovnija, ali i drugih stavki koje su relativno detaljno predočavale objektivno stanje pukovnijskog područja i njena stanovništva. Upravo su administrativni iskorak i očuvanost navedenih serijalnih izvora, koji se čuvaju u Ratnom arhivu u Beču i Državnom arhivu u Zagrebu, omogućili izradu baza podataka i zatim analizu strukture i obilježja krajišnika u aktivnom vojnom stanju Petrovaradinske pukovnije i civilnog stanovništva i područja koje je Pukovnija obuhvaćala. Osim promatranja krajišnika i pukovnijskog područja, u istraživanju je poseban naglasak stavljen na djelovanje i učinkovitost pukovnije u njenim primarnim vojnim zaduženjima, kako u ratnom tako i mirnodopskom vremenu tijekom druge polovice 18. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Pavao Nujić
(autor)