Pregled bibliografske jedinice broj: 1193087
Povezanost kapaciteta radnog pamćenja i fluidne inteligencije sa učinkom na testu dihotičkog slušanja
Povezanost kapaciteta radnog pamćenja i fluidne inteligencije sa učinkom na testu dihotičkog slušanja // III Kongres psihologa Bosne i Hercegovine s međunaronim učešćem - Knjiga sažetaka / Vučina, Tea ; Radetić-Lovrić, Sanja (ur.).
Široki Brijeg: Logotip d.o.o za izdavaštvo i grafičku djelatnost Široki Brijeg, 2013. str. 47-47 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193087 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost kapaciteta radnog pamćenja i fluidne inteligencije sa učinkom na testu dihotičkog slušanja
(Correlation between working memory capacity and fluid intelligence with performance on dichotic listening task)
Autori
Đokić, Ratko ; Koso-Drljević, Maida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III Kongres psihologa Bosne i Hercegovine s međunaronim učešćem - Knjiga sažetaka
/ Vučina, Tea ; Radetić-Lovrić, Sanja - Široki Brijeg : Logotip d.o.o za izdavaštvo i grafičku djelatnost Široki Brijeg, 2013, 47-47
ISBN
978-9958-9931-8-3
Skup
III Kongres psihologa Bosne i Hercegovine s međunarodnim učešćem
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 14.03.2013. - 16.03.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
test dihotičkog slušanja, radno pamćenje, fluidna inteligencija
(dichotic listening test ; working memory ; fluid intelligence)
Sažetak
Koncept radnog pamćenja (RP) kao kontrolirane pažnje implicira da su osobe sa većim, u odnosu na one sa nižim kapacitetom radnog pamćenja (KRP), bolje u fokusiranju relevantnih i zanemarivanju irelevantnih stimulusa. Navedena pretpostavka u ovom eksperimentu je testirana korištenjem testa dihotičkog slušanja (TDS) u dva neovisna uvjeta: mono i stero. U TDS učesnicima (studenti Odsjeka za psihologiju u Sarajevu ; N=65) su istovremeno prezentirani brojevi u desni i lijevi audio kanal. U mono uvjetu (n=33), zadatak učesnika bio je da reproduciraju samo neparne brojeve koje su čuli u desnom (relevantnom) kanalu ; u stereo uvjetu (n=32) učesnici su trebali reproducirati sve neparne brojeve koje su čuli, neovisno o kanalu prezentacije. U oba uvjeta, učesnicima je u lijevom kanalu, umetnuta umjesto jednog neparnog broja, prezentirana intruzivna riječ „opasnost“. Zavisne varijable u TDS bile su proporcija tačnih reprodukcija, broj načinjenih grešaka te da li su ispitanici čuli intruzivnu riječ. Za sve učesnike utvređene su mjere KRP korištenjem Zadatka operacionalnog opsega RP i fluidne inteligencije (gF) primjenom Ravenovih progresivnih matrica za napredne. U suprotnosti sa početnom hipotezom, večina učesnika, neovisno o uvjetu TDS, je čula intruzivnu riječ. Dodatno, u stereo uvjetu, KRP i gF nisu bile povezane sa proporcijom tačnih reprodukcija kao ni sa brojem načinjenih grešaka. U mono uvjetu je utvrđena povezanost između varijabli individualnih razlika i učinka na TDS: veći KRP, kao i veća gF znači veći broj ispravnih reprodukcija te manji broj pogrešnih odgovora. Međutim, gF posreduje povezanost KRP sa učinkom na TDS. Ovakvi rezultati su u opreci sa nalazima drugih relevantnih studija (Conway, Cowan i Bunting, 2001 ; Colflesh i Conway, 2007). Pretpostavljamo da su uzrok tome razlike u korištenim TDS: naš TDS nije podrazumijevao proceduru ponavljanja (učesnici glasno ponavljaju ciljani stimulus neposredno nakon njegove prezentacije), ali je uključivao odlučivanje o tome da li su prezentirani brojevi parni ili neparni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija