Pregled bibliografske jedinice broj: 1192026
Rana rehabilitacija bolesnika oboljelih od COVID-19 i post-COVID dnevna bolnica za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu
Rana rehabilitacija bolesnika oboljelih od COVID-19 i post-COVID dnevna bolnica za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu // Simpozij: Iskustva i izazovi u liječenju oboljelih od COVID-19 / Liječnički vjesnik, 143(Supl. 4) / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2021. str. 27-27 doi:10.26800/LV-143-supl4-1 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1192026 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rana rehabilitacija bolesnika oboljelih od COVID-19 i post-COVID dnevna bolnica za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu
(Early rehabilitation of patients with COVID-19 and post-COVID daily hospital for physical and rehabilitation medicine)
Autori
Bobek, Dubravka ; Aksentijević, Jan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Simpozij: Iskustva i izazovi u liječenju oboljelih od COVID-19 / Liječnički vjesnik, 143(Supl. 4)
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2021, 27-27
Skup
Iskustva i izazovi u liječenju oboljelih od COVID-19
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.12.2022. - 17.12.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
COVID-19 ; rehabilitacija ; post-COVID dnevna bolnica
(COVID-19 ; rehabiltation ; post-COVID day hospital)
Sažetak
Prenamjenom KB Dubrava u Primarni respiracijsko- intenzivistički centar za liječenje COVID-19 bolesnika prepoznata je potreba za ranom rehabilitacijom akutno oboljelih. Uz uvjet kardio-respiratorne stabilnosti i postavljene indikacije od strane specijalista fizikalne i rehabilitacijske medicine započinje se rana rehabilitacija bolesnika prilagođenim intenzitetom i trajanjem ovisno o stadiju bolesti. U bolesnika sa srednje teškim oblikom COVID-19 program rane rehabilitacije temelji se na respiratornom treningu te kardio- respiratornom i muskulo-skeletnom kondicioniranju. Bolesnici s teškim i kritičnim oblikom bolesti zahtijevaju redovitu procjenu stanja s ciljem prilagodbe programa koji se temelji na pozicioniranju, ranoj mobilizaciji, tehnikama bronhalne higijene te respiratornom treningu. Iako je klinički tijek bolesti COVID-19 nestabilan, s iznenadnom progresijom bolesti, a sporim i fluktuirajućim oporavkom, pokazano je kako je moguće provesti po bolesnika i osoblje sigurnu, primjerenu ranu rehabilitaciju primjenjujući specijalizirane i individualizirane terapijske strategije. Post-COVID dnevna bolnica za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu djeluje od veljače 2021. godine sukladno prepoznatoj potrebi za pružanjem adekvatne skrbi skupini bolesnika s rezidualnim simptomima nakon akutne infekcije. Bolesnici se najčešće javljaju s kardio-respiratornim, muskulo-skeletnim i neurokognitivnim sekvelama preboljelog COVID-19. Rad se bazira na multidisciplinarnoj suradnji liječnika različitih specijalnosti, fizioterapeuta, medicinskih sestara te, po potrebi, radnog terapeuta, logopeda, psihologa i nutricionista. Ambulantna rehabilitacija temelji se na adekvatnoj liječničkoj procjeni bolesnika, planiranju programa rehabilitacije baziranog na respiratornom treningu, kardiorespiratornom kapacitiranju, aerobnim vježbama, vježbama izdržljivosti te vježbama balansa i propriocepcije uz uvažavanje bio-psiho-socijalnog modela zdravlja i bolesti. Kandidat za provođenje ambulantne fizikalne rehabilitacije medicinski je stabilan i u mogućnosti provesti program rehabilitacije, orijentiran na proces i postavljene ciljeve te motiviran za provođenje programa ciljanom dinamikom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Dubrava"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus