Pregled bibliografske jedinice broj: 1191589
Utjecaj vježbi na smanjenje limfedema nakon operativnog liječenja karcinoma dojke
Utjecaj vježbi na smanjenje limfedema nakon operativnog liječenja karcinoma dojke // Fizikalna i rehabilitacijska medicina, 36 (2022), 3-4; 139-153 doi:10.21751/FRM-36-3-4-1 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1191589 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj vježbi na smanjenje limfedema nakon
operativnog liječenja karcinoma dojke
(The impact of exercise on reducing lymphedema after
breast cancer surgery)
Autori
Grančić, Josipa ; Klarić Kukuz, Ivana ; Vlak, Tonko ; Aljinović, Jure ; Marinović, Ivanka ; Poljičanin, Ana
Izvornik
Fizikalna i rehabilitacijska medicina (1846-1867) 36
(2022), 3-4;
139-153
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
karcinom dojke, žene preživjele od karcinoma dojke, limfedem, vježbe, trening, fizička aktivnost, vježbe snage, joga, fizikalna terapija, fizioterapija, rehabilitacija.
(breast cancer, breast cancer survivors, lymphedema, exercises, physical activity, strength training, yoga, physical therapy, physiotherapy, rehabilitation)
Sažetak
Cilj ovog rada je istražiti utjecaj vježbanja na smanjenje limfedema kod žena operiranih od karcinoma dojke. U Hrvatskoj, nažalost, ne postoje kliničke smjernice za vježbe kod žena s limfedemom, stoga je cilj ovog rada istraživanjem vanjskih izvora dati preporuku za njihovo uvođenje u svakodnevnu kliničku praksu. Metode. Pretraženi su sustavni pregledni članci o učinkovitosti različitih modaliteta vježbanja na limfedem kod žena oboljelih od karcinoma dojke. U istraživanje su uključene studije na engleskom jeziku, objavljene od 2015. – 2020. godine u PubMed, Cochrane Central i PEDro bazi podataka. Devet sustavnih preglednih članaka zadovoljilo je kriterije uključenja, a istražili su utjecaj vježbi s otporom, joge, pilatesa i nordijskog hodanja na limfedem kod žena oboljelih od karcinoma dojke. Rezultati. Nijedan sustavni pregled nije pokazao štetnost vježbanja s otporom kod žena s limfedemom. Vježbe s otporom pokazale su se sigurne za žene s limfedemom te mogu imati utjecaj na smanjivanje limfedema. Postoje nekonzistentni dokazi o učinkovitosti joge i pilatesa na smanjenje limfedema. Nordijsko hodanje pokazuje pozitivan utjecaj na smanjenje limfedema, iako je mali broj randomiziranih kontroliranih studija o utjecaju nordijskog hodanja na limfedem. Zaključak. Žene s limfedemom ruke nakon operativnog liječenja karcinoma dojke mogu se upustiti u fizičku aktivnost bez straha od razvoja ili pogoršanja limfedema prema smjernicama za sigurno vježbanje s limfedemom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-SOZS-IP-2021-4 - Edukacija zdravstvenih djelatnika Kliničkog bolničkog centra Split za provođenje prehabilitacijskih aktivnosti sa ženama oboljelim od karcinoma dojke (EDUMaRe) (Poljičanin, Ana, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split,
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel zdravstvenih studija
Profili:
Tonko Vlak
(autor)
Ana Poljičanin
(autor)
Jure Aljinović
(autor)
Ivana Klarić Kukuz
(autor)
Ivanka Marinović
(autor)