Pregled bibliografske jedinice broj: 1191387
Esteticizam Oscara Wildea i književnost hrvatske moderne
Esteticizam Oscara Wildea i književnost hrvatske moderne, 2021., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1191387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Esteticizam Oscara Wildea i književnost hrvatske
moderne
(Oscar Wilde's aestheticism and Croatian literature
in the late 19th and early 20th century)
Autori
Medić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2021
Stranica
250
Mentor
Čale Feldman, Lada
Ključne riječi
Oscar Wilde ; esteticizam ; hrvatska moderna ; Antun Gustav Matoš ; Ivo Vojnović ; Vladimir Nazor ; Fran Galović ; Miroslav Krleža
(Oscar Wilde ; aestheticism ; Croatian modernism ; Antun Gustav Matoš ; Ivo Vojnović ; Vladimir Nazor ; Fran Galović ; Miroslav Krleža)
Sažetak
Rad istražuje složen utjecaj irskoga književnika Oscara Wildea (1854. – 1900.) i njegova esteticizma na književnost hrvatske moderne, tj. na hrvatsku književnost kraja 19. i prvih desetljeća 20. stoljeća. Na tragu dosadašnjih istraživanja koja su pokazala da je Oscar Wilde bio jedan od najprevođenijih, najčitanijih i najizvođenijih književnika s engleskoga govornog područja u hrvatskoj književnosti u prvim desetljećima 20. stoljeća, pomnijoj su analizi izložena odabrana djela književnika Antuna Gustava Matoša, Ive Vojnovića, Vladimira Nazora, Frana Galovića i Miroslava Krleže kako bi se pokazalo u kojoj je mjeri interes za Oscara Wildea, za njegova estetička razmatranja i za njegov stil utjecao na oblikovanje pojedinih djela tih pisaca, kako bi se pojedine pojave u hrvatskoj književnosti početkom 20. stoljeća protumačile kao analogne Wildeovu poimanju pisanja i uloge pisca te kako bi se iz drukčijega motrišta vrednovala uloga esteticističkih kodova ne samo u opusima pojedinih hrvatskih književnika do Prvoga svjetskog rata nego i u hrvatskoj književnosti ranoga modernizma u cjelini. U prvome se dijelu rada pokazuje kakva je bila Wildeova uloga u Matoševim komentarima o položaju umjetnika u modernome društvu i u njegovoj poznatoj polemici s mladim Tinom Ujevićem te se istražuju tragovi Wildeova interteksta u Vojnovićevoj drami Gospođa sa suncokretom i u odabranim Nazorovim pričama iz zbirke Istarske priče. U središnjemu dijelu izlaže se analiza prvoga hrvatskog prijevoda Wildeove Salomé te se istražuje kako su zagrebačke izvedbe te drame i popularne predodžbe o tome liku utjecale na oblikovanje fatalnih ženskih likova u odabranim Galovićevim i Krležinim tekstovima. Na podlozi tih uvida izvodi se i reinterpretacija Krležine dramske Salome na podlozi Wildea. U završnome dijelu rada analizira se Krležin odnos prema poetici hrvatske moderne i prema esteticizmu te se iznosi reinterpretacija Krležinih drama Legenda i Gospoda Glembajevi, koje su premrežene s više Wildeovih književnih tekstova i eseja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Kazališna umjetnost (scenske i medijske umjetnosti)