Pregled bibliografske jedinice broj: 1191267
Psihološki i zdravstveni korelati uspješnog starenja: razlike s obzirom na spol, dob i obrazovanje
Psihološki i zdravstveni korelati uspješnog starenja: razlike s obzirom na spol, dob i obrazovanje // Socijalna psihijatrija, 49 (2021), 4; 259-278 doi:10.24869/spsih.2021.259 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1191267 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihološki i zdravstveni korelati uspješnog
starenja: razlike s obzirom na spol, dob i
obrazovanje
(Psychological and health correlates of successful
aging: gender, age and educational differences)
Autori
Ambrosi-Randić, Neala ; Tucak Junaković, Ivana ; Nekić, Marina
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 49
(2021), 4;
259-278
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
uspješno starenje ; sociodemografska obilježja ; dobrobit ; zdravlje
(successful aging ; sociodemographic characteristics ; well-being ; health)
Sažetak
Istraživanja u području starenja danas više nisu usmjerena samo na kronične bolesti i funkcionalne gubitke, već uključuju i pozitivne aspekte starosti kao što su očuvanje i razvijanje potencijala i sposobnosti te kvalitete života u kasnijim godinama. Populacija osoba starije dobi vrlo je heterogena pa postoje prijedlozi da ih je potrebno razlikovati prema obrazovanju, spolu, dobi, funkcionalnoj sposobnosti i drugim obilježjima. Osnovni cilj ovoga rada bio je provjeriti postoje li dobne, spolne i obrazovne razlike u uspješnom starenju i nekim njegovim korelatima kao što su zdravlje i psihološka dobrobit, te je provedeno istraživanje na uzorku od 329 sudionika. Rezultati analiza pokazali su da muškarci (neovisno o dobi) procjenjuju svoje tjelesno zdravlje značajno boljim nego žene. Starije stare osobe su zadovoljnije financijama od mlađih starih, a mlađi su otvoreniji prema novim životnim iskustvima od starijih samo u ženskom poduzorku. Mlađe stare žene procjenjuju svoj proces starenja uspješnijim te se smatraju generativnijima nego mlađi stari muškarci, no stariji stari muškarci su uspješniji i imaju veći osjećaj generativnosti nego starije stare žene. Značajne razlike potvrđene su i među osobama različitog obrazovnog statusa. Ovakvi nalazi ukazuju da se u starosti osobe ne bi trebale tretirati kao homogena populacija, te potvrđuju važnost i potrebu razmatranja starih osoba kao heterogenih podskupina.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište Jurja Dobrile u Puli-DBOUS, IP-2020.-23. - Demografske i biopsihosocijalne odrednice uspješnoga starenja (DeBiOUS) (Ambrosi-Randić, Neala, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru,
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus