Pregled bibliografske jedinice broj: 1190930
Paradigma odrasta –odgovor na prekomjerni turizam
Paradigma odrasta –odgovor na prekomjerni turizam // Turistički timeout - trenutak za novi pogled na turizam i prostor: radovi sa znanstveno-stručnog e-kolokvija održanog 27. listopada 2020. / Nikola Bašić, Saša Poljanec-Borić (ur.).
Zagreb: DiZbi.HAZU | Digitalna zbirka i katalog Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 2022. str. 11-36 doi:10.21857/mzvkptl5p9 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1190930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Paradigma odrasta –odgovor na prekomjerni turizam
(De-growth paradigm - answer to overtourism)
Autori
Petrić, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Turistički timeout - trenutak za novi pogled na turizam i prostor: radovi sa znanstveno-stručnog e-kolokvija održanog 27. listopada 2020.
/ Nikola Bašić, Saša Poljanec-Borić - Zagreb : DiZbi.HAZU | Digitalna zbirka i katalog Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 2022, 11-36
ISBN
9789533474533
Skup
Znanstveno-stručni e-kolokvij Turistički timeout - trenutak za novi pogled na turizam i prostor
Mjesto i datum
Online, 27.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rast, odrast, prekomjerni turizam, stacionarni turizam
(growth ; de-growth ; over tourism ; stationary tourism)
Sažetak
U svjetlu rastuće svijesti o neodrživosti paradigme stalnog rasta i nemogućnosti modelā „održivog razvoja“ i „zelenog rasta“ da ponude odgovarajuće rješenje za nastale globalne ekološke i klimatske probleme, početkom 2000-itih godina aktivisti u Lyonu u Francuskoj, nadahnuti Georgescu-Roegenovim teorijskim konceptom odrasta (engl. degrowth) i stavovima francuskog ekonomista i filozofa Sergea Latouchea, zahtijevaju promjenu modela društvenog razvoja, odnosno reorganizaciju društva u smjeru promicanja suradnje, brige za društvo i zajednicu te proizvodnje dobara čiji će životni ciklus biti znatno dulji od sadašnjeg, koji podržava sustav masovne proizvodnje i potrošnje. Zahtjev za redefiniranjem paradigme rasta prelio se i na turizam zbog njegove brze i neravnomjerne ekspanzije uslijed brojnih socioekonomskih i tehnoloških promjena, posebno od 80-ih godina 20. stoljeća, što je rezultiralo krizom prekomjernog turizma (engl. overtourism). Usprkos brojnim globalnim naporima da se postigne održivi razvoj općenito, kao i održivi turizam, problemi su se zapravo i uvećali, napose u području ekologije. Analizom kontroverzi oko kontinuiranog poticanja gospodarskog rasta u općoj razvojnoj i turističkoj politici, a u svjetlu rastuće zabrinutosti zbog klimatskih promjena, u ovom konceptualnom istraživanju (primjenom uobičajenih istraživačkih metoda) raspravlja se o paradigmi odrasta kao alternativi dosadašnjem modelu rasta i njezinim implikacijama za turizam. Svrha istraživanja nije nuđenje gotovog recepta za primjenu novog pristupa proizvodnji i potrošnji u turizmu već se njime želi ukazati na aktualne probleme koji nastaju zbog fetišizacije koncepta rasta, kako u turizmu tako i općenito, te potaknuti intenzivniju raspravu na temu međuodnosa turizma, okoliša i društvenog blagostanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Interdisciplinarne društvene znanosti