Pregled bibliografske jedinice broj: 1190047
MOGUĆNOSTI VREDNOVANJA PROJEKTA ULAGANJA U SOLARNU ELEKTRANU
MOGUĆNOSTI VREDNOVANJA PROJEKTA ULAGANJA U SOLARNU ELEKTRANU // Conference Proceedings of the 3rd International Conference on the Economics of Decoupling (ICED) //Zbornik radova 3. međunarodne znanstvene konferencije Ekonomija razdvajanja / Družić, Gordan ; Rogić Dumančić, Lucija (ur.).
Zagreb, 2022. str. 305-322 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1190047 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MOGUĆNOSTI VREDNOVANJA PROJEKTA ULAGANJA U SOLARNU
ELEKTRANU
(EVALUATION OPPORTUNITIES OF A SOLAR POWER PLANT
INVESTMENT PROJECT)
Autori
Meštrović, Ivan ; Dedi, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Conference Proceedings of the 3rd International Conference on the Economics of Decoupling (ICED) //Zbornik radova 3. međunarodne znanstvene konferencije Ekonomija razdvajanja
/ Družić, Gordan ; Rogić Dumančić, Lucija - Zagreb, 2022, 305-322
Skup
3rd International Conference on the Economics of Decoupling (ICED)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.11.2021. - 01.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
obnovljivi izvori energije, solarna elektrana, budžetiranje kapitala, investicijski projekt
(Renewable energy, solar power plant, capital budgeting, investment project)
Sažetak
Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora raste iz godine u godinu na globalnoj razini. U prvom kvartalu 2020. godine udio obnovljivih izvora energije u svjetskoj proizvodnji energije činio je gotovo 28 %. Ulaganja u obnovljive izvore energije, posebno energiju vjetra i solarnu energiju omogućavaju smanjenje emisije stakleničkih plinova. Riječ je o dugoročnim investicijskim projektima koje poduzimaju velika poduzeća, a sve više i ona manja, i za koje je potrebno napraviti kvalitetnu analizu isplativosti. Za ocjenu financijske efikasnosti investicijskog projekta potrebno je procijeniti investicijske troškove, čiste novčane tokove, rezidualnu vrijednost i trošak kapitala. Metode budžetiranja kapitala pomažu menadžmentu donijeti odluku o prihvaćanju ili neprihvaćanju predloženog investicijskog projekta. Procjena novčanih tokova i diskontne stope za ocjenu isplativosti projekta razlikuje se kod velikih i malih poduzeća. Isto tako, mala poduzeća ne koriste se istim metodama budžetiranja kapitala kao i velika poduzeća. Rad se bavi vrednovanjem projekta ulaganja u solarnu elektranu. Cilj rada jest prikazati, na konkretnom primjeru, analizu ulaganja u solarnu elektranu za malo i veliko poduzeće, istaknuti razlike u procjeni novčanih tokova, procjeni troška kapitala te korištenim metodama budžetiranja kapitala. Isplativost projekta ulaganja u solarnu elektranu za veliko poduzeće ispitivana je metodama čiste sadašnje vrijednosti, internom stopom profitabilnosti i modificiranom internom stopom profitabilnosti, dok je za malo poduzeće isplativost ispitivana rezidualnom čistom sadašnjom vrijednošću. Iako rezultati analize projekta pokazuju da je projekt isplativ i za malo i za veliko poduzeće, profitabilnost projekta manja je za malo poduzeće. Međutim, ulaganje u solarnu elektranu vrlo je isplativ projekt koji sa sobom nosi pozitivne ekološke koristi u vidu čiste energije. Iako države potiču ulaganja u obnovljive izvore energije, treba ih promicati na sve moguće načine. Rad će doprinijeti postojećoj skromnoj hrvatskoj literaturi iz područja analize ulaganja u solarnu elektranu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija