Pregled bibliografske jedinice broj: 1189644
Kako se govori u selu Mrduša Donja? – od Brešanove ideje do glumačkog ostvarenja
Kako se govori u selu Mrduša Donja? – od Brešanove ideje do glumačkog ostvarenja // La rappresentazione dell'Amleto nel villaggio di Merduscia di Sotto - Prijevod na istromletački dijalekt drame Ive Brešana Predstava 'Hamleta' u selu Mrduša Donja / Nigoević, Magdalena (ur.).
Split: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2021. str. 251-274
CROSBI ID: 1189644 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako se govori u selu Mrduša Donja? – od Brešanove
ideje do glumačkog ostvarenja
(How do they speak in the village of Mrduša Donja? ‒
from Brešan's idea to the acting achievement)
Autori
Runjić-Stoilova, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
La rappresentazione dell'Amleto nel villaggio di Merduscia di Sotto - Prijevod na istromletački dijalekt drame Ive Brešana Predstava 'Hamleta' u selu Mrduša Donja
Urednik/ci
Nigoević, Magdalena
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2021
Raspon stranica
251-274
ISBN
978-953-352-078-0
Ključne riječi
glumački govor, govori šibenskog zaobalja, Mrduša Donja, naglasak, novoštokavski ikavski dijalekt
(acting speech, dialects of the Šibenik region, Mrduša Donja, accent, New Štokavian Ikavian dialect)
Sažetak
Cilj je rada opisati govor likova u Predstavi Hamleta u selu Mrduša Donja Ive Brešana, posebice u naglasnom sloju. Pretpostavlja se da se u Brešanovoj ideji radi o govorima šibenskog zaobalja, dakle o novoštokavskom ikavskom dijalektu, a potvrđuje to primjerice Magaševo istraživanje iz 2020. godine. Cilj je također utvrditi je li Brešanova ideja o govoru likova poštovana i u realizaciji drame, pa se analizira govorni sloj, posebno naglasni sustav u govoru glumaca u filmskoj adaptaciji iz 1973. u režiji Krste Papića te u kazališnoj adaptaciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu iz 1988. u režiji Ante Jelaske. Metoda analize je uglavnom deskriptivna i u manjem dijelu komparativna, budući da su govori šibenskog zaobalja do sada vrlo malo istraživani, posebice u naglasnom sloju. O kopnenim govorima Šibensko-kninske županije pisale su Kurtović (2005), Čilaš Šimpraga (2010) te Tomelić Ćurlin (2021). Opisivan je inventar i distribucija naglasaka i zanaglasne dužine, te ostvarivanje u govoru nekih drugih jezičnih fenomena poput redukcije nenaglašenog vokala i ili prelaženje dočetnog m u n. Analiza pokazuje da se govor Mrduše Donje u većoj mjeri preklapa s dosada opisanim govorima šibenskog zaleđa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija