Pregled bibliografske jedinice broj: 1189454
Rizični čimbenici stresa u policijskih službenika zaposlenih na području Grada Zagreba
Rizični čimbenici stresa u policijskih službenika zaposlenih na području Grada Zagreba, 2022., diplomski rad, diplomski, Split
CROSBI ID: 1189454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizični čimbenici stresa u policijskih službenika zaposlenih na području Grada Zagreba
(Occupational stress related risk factors of police officers in Zagreb)
Autori
Marelja, Stipe
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Split
Datum
11.04
Godina
2022
Stranica
59
Mentor
Jerković, Ivan ; Banovac, Ana
Ključne riječi
stres ; čimbenici stresa ; policija ; Zagreb
(stress ; stressors ; police ; Zagreb)
Sažetak
Cilj: Cilj rada je ispitati operativne i organizacijske izvore stresa u policijskih službenika zaposlenih na području Grada Zagreba, načine nošenja sa stresnim situacijama i problemima na radnom mjestu te utvrditi čimbenike koji utječu na razinu stresa. Metode: Istraživanje je provedeno na 253 policijska službenika koji su zaposleni na području grada Zagreba. Korišten je on-line anketni upitnik koji je uključivao opće i demografske podatke, trokomponentni upitnik o načinu nošenja sa životnim problemima i stresom te upitnici organizacijskih i operativnih izvora stresa (engl. Organizational Police Stresss Questionnaire - PSQ-Org i Operational Police Stresss Questionnaire - PSQ-Op). Povezanost rezultata i utjecaj ispitivanih čimbenika na stres ispitan je višestrukom linearnom regresijom. Rezultati: Prosječna razina ukupnog organizacijskog i operativnog stresa 3, 89 upućuje na orijentaciju prema umjerenim razinama stresa. Razina organizacijskog stresa u policijskih službenika sa srednjom vrijednosti 4, 01 upućuje na njihovu orijentaciju prema umjerenim vrijednostima stresa, kao i razina operativnog stresa čija prosječna razina iznosi 3, 71. Na ukupnu razinu organizacijskog stresa statistički značajno utječe podrška nadređenih, rod policije kojem ispitanik pripada te koliko sati spava (P < 0, 001). Izbjegavanje kao strategija suočavanja s problemima (P = 0, 003), podrška nadređenih (P = 0, 013), broj sati spavanja (P = 0, 024) i broj radnih sati (P = 0, 036) statistički značajno utječu na ukupnu razinu operativnog stresa. Zaključak: Istraživanje može poslužiti kao pomoć pri planiranju i realizaciji preventivnih mjera kako bi se utjecalo na razinu stresa policijskih službenika. Kao moguće rješenje, uz organizaciju raznih fizičkih aktivnosti za policijske službenike na razini policijske zajednice, ističe se i obuka policijskih službenika o samokontroli i samoinicijativnom poduzimanju određenih koraka ka rješavanju vlastitih problema, što bi uvelike doprinijelo utjecaju na stresa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Sigurnosne i obrambene znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za forenzične znanosti