Pregled bibliografske jedinice broj: 1189447
Turci kao kazna za kršćansko nejedinstvo – Predodžba o Turcima u djelu Janjičarove uspomene
Turci kao kazna za kršćansko nejedinstvo – Predodžba o Turcima u djelu Janjičarove uspomene // Civilizacijski i kulturni susreti / Mrnarević, Ivan ; Šimunjak, Filip (ur.).
Zagreb: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Časopis studenata povijesti, 2022. str. 15-15 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1189447 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Turci kao kazna za kršćansko nejedinstvo – Predodžba
o Turcima u djelu Janjičarove uspomene
(Turks as a punishment for Christian disunity - Image
of Turks in 'Memoirs of a Janissary')
Autori
Šimunjak, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Civilizacijski i kulturni susreti
/ Mrnarević, Ivan ; Šimunjak, Filip - Zagreb : Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Časopis studenata povijesti, 2022, 15-15
Skup
Civilizacijski i kulturni susreti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Turci, predodžba, Božja kazna, Konstantin Mihailović, Janjičarove uspomene
(Turks, image, God's punishment, Konstantin Mihailović, Memoirs of a Janissary)
Sažetak
Autor u radu iz imagološke perspektive analizira autobiografsko djelo osmanskog zarobljenika i vojnika Konstantina Mihailovića (o. 1430. – o. 1501.). Proučavajući Janjičarove uspomene kroz prizmu historijske imagologije autor sistematizira i raščlanjuje u djelu prevladavajuće hetero- i autopredodžbe. Na taj način autor nastoji odgovoriti na pitanja kakvu sliku o Turcima zagovara Konstantin, ali isto tako i kakvu sliku posredstvom Turaka gradi o samom kršćanstvu i kršćanima. Rezultat navedene imagološke analize jest uočavanje nekoliko tematskih cjelina koje nam pružaju uvid u Konstantinovo poimanje kršćanstva („sebe“) i kulturno-civilizacijsko-vjerskog „Drugoga“ u pogledu Osmanlija (Turaka). Konstantin Turke karakterizira kao Božju kaznu za nejedinstvo kršćana, koji u svojim pohodima uspijevaju isključivo jer im kršćansko nejedinstvo to dopušta. Konstantinovo djelo također služi kao upozorenje kršćanima – sve dok kršćani ne nastupe zajedno neće biti kraja njihovim mukama pod rukom ovoga „bezbožnog naroda“. Pritom se kod autora memoara može raspoznati svojevrsni ekumenizam – češki husiti, srpski pravoslavci, ugarski i njemački kršćani te svi drugi koji prate Kristov nauk trebaju zajedno djelovati protiv zajedničke prijetnje, a ne trošiti vrijeme i živote prolijevajući bratsku krv. Konstantinov cilj bio je stoga potaknuti kršćansko jedinstvo, ali istovremeno svojim djelom ponuditi i pragmatične savjete kako ratovati protiv Turaka te približiti svojim čitateljima vjerskog neprijatelja – tog „Drugoga“ koji je „rođen“ iz opreke kršćanima i zbog kršćanskog nejedinstva, koji laže i vara, pokazuje barbarske prakse i s kojim ne postoje mogućnosti za sklapanje mira i dogovora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti