Pregled bibliografske jedinice broj: 1188898
Razvoj bioreaktorske ćelije za simulaciju postupka biosušenja
Razvoj bioreaktorske ćelije za simulaciju postupka biosušenja // ZBORNIK SAŽETAKA 1. ZNANSTVENE DOKTORSKE KONFERENCIJE GEOTEHNIČKOG FAKULTETA "ISTRAŽIVANJA U INŽENJERSTVU OKOLIŠA" / Loborec, Jelena ; Zavrtnik, Saša (ur.).
Varaždin: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 12-13 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1188898 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj bioreaktorske ćelije za simulaciju postupka
biosušenja
(Development of a bioreactor cell to simulate the
biodrying process)
Autori
Bosilj, Dino ; Petrović, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
ZBORNIK SAŽETAKA 1. ZNANSTVENE DOKTORSKE KONFERENCIJE GEOTEHNIČKOG FAKULTETA "ISTRAŽIVANJA U INŽENJERSTVU OKOLIŠA"
/ Loborec, Jelena ; Zavrtnik, Saša - Varaždin : Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 12-13
ISBN
978-953-8066-08-5
Skup
1. znanstvena doktorska konferencija "Istraživanja u inženjerstvu okoliša"
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 18.06.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
biosušenje, komunalni čvrsti otpad, arduino, kutija za kondicioniranje
(biodrying, municipal solid waste, arduino, air conditioning box)
Sažetak
Biosušenje je postupak aerobne razgradnje koji se koristi za mehaničko-biološku obradu organskih tvari recirkulacijom zraka kako bi se osušio i djelomično stabilizirao zaostali komunalni otpad. Za potrebe provođenja pokusa biosušenja u laboratorijskim uvjetima, u sklopu ovog istraživanja u tijeku je razvoj vertikalnog, cilindričnog bio-reaktora. Uređaj je opremljen Pt100 sondama za mjerenje temperature, Arduino senzorima za mjerenje temperature, vlage, pomaka i tlaka, uređajem za mjerenje odlagališnih plinova te sustavom za kondicioniranje i upuhivanje zraka u bio-reaktor. Sam bio-reaktor postavljen je na vagu kako bi se kontinuirano pratila promjena mase otpada tijekom procesa biosušenja. U samom bio- reaktoru korištena su četiri Arduino senzora. Dva DHT22 senzora za mjerenje vlage i temperature na ulazu i na izlazu iz bio-rektora, jedan BMP180 senzor za mjerenje tlaka i temperature te senzor za mjerenje vertikalnog pomaka otpada podvrgnutog procesu biosušenja tj. slijeganja otpada pod atmosferskim pritiskom. Za dotok zraka koristi se kompresorski uređaj koji ima mogućnost reguliranja pritiska i dobave zraka u rasponu od 3, 75 do 21 L/s. Prije samog ulaza u bio-reaktor, zrak koji izlazi iz kompresora je vlažan te ga je stoga potrebno prije ulaska u bio- reaktor dodatno kondicionirati kako bi na sebe mogao „navući“ što više vlage iz samog otpada. Za potrebe kondicioniranja zraka izrađena je dvodijelna kutija od pleksiglasa. Donji dio kutije ispunjen je silikagelom čija je uloga odvlaživanje zraka, dok se u gornjem dijelu kutije nalazi grijaće tijelo snage 60 W s ciljem povećanja temperature zraka prije ulaska u bioreaktor. Kao i bio- reaktor, kutija je opremljena s dva DHT22 Arduino senzora za mjerenje vlage i temperature na ulazu i izlazu iz kutije čime je omogućeno praćenje učinkovitosti samog procesa kondicioniranja zraka. U ovom radu prikazat će se razvoj bioreaktora, te rezultati prvih probnih pokusa biosušenja koji su provedeni s ciljem uhodavanja rada bio-reaktorske ćelije. Na temelju dobivenih rezultata utvrđeni su daljnji koraci i postupci za poboljšanje rada bio- reaktorske ćelije kako bi se povećala njezina učinkovitost i funkcionalnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geotehnički fakultet, Varaždin