Pregled bibliografske jedinice broj: 1188448
Dječja soba u kontekstu kulture života građanske obitelji u Hrvatskoj na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće
Dječja soba u kontekstu kulture života građanske obitelji u Hrvatskoj na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće // VI. kongres hrvatskih povjesničara : kultura : zbornik sažetaka / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav (ur.).
Zagreb: hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, 2021. str. 53-53 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1188448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dječja soba u kontekstu kulture života građanske
obitelji u Hrvatskoj na prijelazu iz 19. u 20.
stoljeće
(Children's room in the context of the culture of
life of a civic family in Croatia at the turn of
the 19th and 20th centuries)
Autori
Batinić, Štefka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. kongres hrvatskih povjesničara : kultura : zbornik sažetaka
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav - Zagreb : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, 2021, 53-53
ISBN
978-953-57296-2-4
Skup
VI. kongres hrvatskih povjesničara ''Kultura''
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
povijest djetinjstva ; početak 20. stoljeća ; Hrvatska
(childhood history ; early 20th century ; Croatia)
Sažetak
Tijekom 19. stoljeća djeca u građanskim obiteljima dobivaju svoj zasebni prostor – dječju sobu (njem. Kinderstube) s primjerenim namještajem i igračkama. Autori popularnih pedagoških priručnika o odgoju (na primjer: Konrad Lange, Adolf Matthias i Clara Zinn) donose savjete i preporuke o uređenju dječje sobe koja treba biti prozračna i svijetla, čvrstog i prilagodljivog namještaja, ukrašena ukusnim zidnim slikama, opskrbljena probranim igračkama i slikovnicama, ugodna i pogodna za druženje s djecom. Moderna hrvatska građanska obitelj u posljednjim desetljećima 19. stoljeća slijedi tipičnu građansku kulturu stanovanja. Pojam kindeštube nije označavao samo prostoriju u stanu nego je bio i sinonim dobra građanskoga odgoja. U izlaganju / radu će se na temelju sekundarne literature, objavljenih i neobjavljenih izvora (memoarskih djela i dnevničkih zapisa) te dječjih knjiga i slikovnica rekonstruirati kontekst i kultura odrastanja u građanskoj obitelji u Hrvatskoj na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće s naglaskom na materijalni i duhovni inventar dječje sobe za koji se nisu brinuli samo proizvođači namještaja i dječjih igračaka nego i dječji pisci, nakladnici i pedagozi. Krug zainteresiranih za dijete rastao je i širio se kao što se razvijala i širila specifična dječja kultura. Koncept dugog i zaštićenog djetinjstva prekinuo je Prvi svjetski rat.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-2539 - Europski korijeni moderne Hrvatske: transfer ideja na političkom i kulturnom polju u 18. i 19. stoljeću (EuKor) (Švoger, Vlasta, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Profili:
Štefka Batinić
(autor)