Pregled bibliografske jedinice broj: 1187798
Homo eucharisticus bez euharistije : Euharistijska hominizacija u vrijeme pandemije COVID-19
Homo eucharisticus bez euharistije : Euharistijska hominizacija u vrijeme pandemije COVID-19 // Probuditi kreativnost : izazovi učenja i poučavanja u kontekstu pandemije i migracija : zbornik radova / Garmaz, Jadranka ; Šegula, Andrej (ur.).
Split: Katolički bogoslovni fakultet, Sveučilište u Splitu ; Katolička izdavačka kuća i časopis Crkva u svijetu ; Teološka fakulteta, Univerza v Ljubljani ; Lehrstuhl für Religionspädagogik und Didaktik des Religionsunterrichts, Universität Passau, 2022. str. 142-158 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1187798 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Homo eucharisticus bez euharistije : Euharistijska
hominizacija u vrijeme pandemije COVID-19
(Homo eucharisticus without the Eucharist :
Eucharistic hominization at the time of the COVID-
19 pandemic)
Autori
Petrov, Emanuel ; Markulin, Šimun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Probuditi kreativnost : izazovi učenja i poučavanja u kontekstu pandemije i migracija : zbornik radova
/ Garmaz, Jadranka ; Šegula, Andrej - Split : Katolički bogoslovni fakultet, Sveučilište u Splitu ; Katolička izdavačka kuća i časopis Crkva u svijetu ; Teološka fakulteta, Univerza v Ljubljani ; Lehrstuhl für Religionspädagogik und Didaktik des Religionsunterrichts, Universität Passau, 2022, 142-158
ISBN
978-953-8429-01-9
Skup
Međunarodni znanstveni skup Probuditi kreativnost: Izazovi učenja i poučavanja u kontekstu pandemije i migracija
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
čovjek ; savez ; hominizacija ; identitet ; euharistija ; COVID-19
(man ; covenant ; hominization ; identity ; Eucharist ; COVID-19)
Sažetak
Članak se bavi hominizacijom čovjeka koja je ključ njegove čovječnosti i koja je utemeljena na njegovom savezničkom identitetu. Kroz povijest spasenja Bog je ljudima više puta ponudio savez, vraćajući ih iskonskom Savezu koji je konstituiran u trenutku stvaranja. No tek Savez koji je sklopljen u Krvi Kristovoj otvara čovjeku mogućnost potpune iskonske i eshatološke hominizacije koja se događa u čovjekovom srcu te je trajno prisutna i djelatna u euharistijskom slavlju, stoga čovjeka s pravom nazivamo homo eucharisticus. Vrijeme pandemije COVID-19 naložilo je fizičko distanciranje i izoliranost te je zapriječeno sudjelovanje u euharistijskom slavlju postalo zapreka čovjekovoj hominizaciji pa je potrebno razmotriti nove modele euharistijske hominizacije. Budući da Crkva već od prvih stoljeća poznaje praksu nošenja pričesti bolesnicima, potrebno je u novim okolnostima kvalitetnije je primijeniti, kako bi čovjek bio i ostao ono što jest – homo eucharisticus. Uz upotrebu tehničkih pomagala, praksa zahtijeva oživljavanje reda trajnih đakona, akolita i izvanrednih djelitelja pričesti, crkvene diakonije i koinonije te učvršćivanje rasklimanih obiteljskih veza i uloge oca kao glave obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje), Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Split