Pregled bibliografske jedinice broj: 1187531
Od gradske bolnice do gradskoga ubožišta (Prilog za proučavanje bolničkih i socijalnih ustanova u Osijeku)
Od gradske bolnice do gradskoga ubožišta (Prilog za proučavanje bolničkih i socijalnih ustanova u Osijeku) // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 20 (2020), 261-276 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1187531 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od gradske bolnice do gradskoga ubožišta (Prilog za proučavanje bolničkih i socijalnih ustanova u Osijeku)
(FROM CITY HOSPITAL TO CITY ALMSHOUSE (A contribution to the Research into Hospitals and Welfare Establishments in Osijek))
Autori
Živaković-Kerže, Zlata ; Pavić, Hrvoje
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 20
(2020);
261-276
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Osijek, Gradska bolnica, Gradsko ubožište, Družba sestara milosrdnica sv. Vinka de Paulo, Zagreb, druga polovica 18. stoljeća do sredine 20. stoljeća
(Osijek, City Hospital, City Almshouse, Associaond Sisters of Mercy of st. Vincent de Paul of Zagreb, second half of the 18th to mid-20th century)
Sažetak
Od sredine 18. stoljeća potaknuta spoznaja da je među upravnim brigama jedna od najvažnijih zdravstvena briga. U Osijeku je 1741. otvorena zdravstveno–socijalna ustanova, tj. građanska bolnica, u kojoj su liječeni i gradski siromasi što ukazuje da je od početka djelovala i kao ubožnica. Djelovanje Građanske bolnice u Novom gradu završava 1874. izgradnjom nove bolničke zgrade u Donjem gradu i otvaranjem Sveopće i javne Huttler–Kohlhofer–Monspergerove zakladne bolnice. Od tada je Grad Osijek zgradu Građanske bolnice prenamijenio za Gradsku ubožnicu u koju su smještani starice i starci da ne stradaju kao beskućnici. Od 1. rujna 1890. pa sve do 1952. godine brigu o ubogarima i nemoćnima vodila je Družba sestara milosrdnica sv. Vinka de Paulo iz Zagreba. Budući da se iz godine u godinu broj ubogara povećavao izgrađena je 1902. godine sa zapadne dvorišne strane zgrada u kojoj je smješten Opskrbni zavod Mije Cseha za umobolne osobe smještene u Gradskoj ubožnici. Zgrada Gradske ubožnice bila je niskog prizemlja i u desetljećima 20. stoljeća prostorno neodgovarajuća te je 1936. nadograđen prvi kat te je tako zbrinut veći broj ubogara i nemoćnika. Budući da je 1952. godine Družbi č. s. Milosrdnica sv. Vinka de Paulo zabranjen rad i briga u Gradskoj ubožnici Narodni odbor garda Osijeka je 20. svibnja 1954. prijeratnu Gradsku ubožnicu u Ulici Martina Divalda 2 registrira kao DOM STARIH I NEMOĆNIH.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti, Povijest