Pregled bibliografske jedinice broj: 1187518
Uloga nacionalnih socijalnih država u očuvanju i zaštiti socijalnih vrijednosti u kontekstu neoliberalnog globalnog poretka
Uloga nacionalnih socijalnih država u očuvanju i zaštiti socijalnih vrijednosti u kontekstu neoliberalnog globalnog poretka // Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku, 15 (2021), 3-4; 71-86 doi:10.51650/ezrvs.15.3-4.6 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1187518 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga nacionalnih socijalnih država u očuvanju i
zaštiti socijalnih vrijednosti u kontekstu
neoliberalnog globalnog poretka
(The role of national social states for
preservation and protection of social
values in the context of neoliberal global order)
Autori
Kvartuč, Domeniko ; Kuzelj, Valentino ; Petrović, Tajana
Izvornik
Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku (1846-6699) 15
(2021), 3-4;
71-86
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
socijalna država, globalizacija, neoliberalizam, ekonomske nejednakosti, socijalne vrijednosti.
(social state, globalization, neoliberalism, economic inequalities, social values)
Sažetak
Globalizacija, kao proces koji teži sveobuhvatnosti i jedinstvenosti svijeta, nameće složeno pitanje o načinima sukobljavanja s ekonomskim nejednakostima kao posljedicom neoliberalnog modela integracije svjetskoga tržišta. Imajući na umu restrukturacijsku prirodu tog procesa, koji se odvija na više razina, dolazi se do zaključka kako nastali odnosi u svjetskoj trgovinskoj mreži umanjuju značaj financijske suverenosti nacionalnih država. S obzirom na to, ekonomske nejednakosti se perpetuiraju, a socijalni instrumenti nacionalnih država su blokirani zbog umreženosti u globalno tržište koje se odvija po obrascu neoliberalne paradigme. U radu se izlažu razine na kojima se odvija integracija globalnoga tržišta (makro, mezo i mikro) te se ističu različiti učinci globalizacijskoga procesa na razvijene (zapadne) demokracije, tržišna gospodarstva u nastajanju, zemlje u razvoju te države post-tranzicije iz socijalizma u demokraciju. Dodatno, ističe se utjecaj ekonomskih procesa i kriza na ustavne poretke nacionalnih država, što može rezultirati „prešutnom“ izmjenom ustavnih struktura pojedinih država u smjeru rastakanja uloge zakonodavnog tijela (kao izabranog predstavništva građana) pri kreiranju ekonomskih, fiskalnih i socijalnih politika. Naposljetku se ukazuje kako je, s obzirom na nemogućnost jedinstvene regulacije svjetskoga tržišta, mehanizme za suzbijanje negativnih (socijalnih i ekonomskih) posljedica globalizacijskoga procesa potrebno pronaći unutar okvira nacionalnih socijalnih država.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Pravo, Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
TAJANA PETROVIĆ
(autor)