Pregled bibliografske jedinice broj: 1187302
Samoarhiviranje znanstvenih radova na akademskim društvenim mrežama: analiza mogućnosti
Samoarhiviranje znanstvenih radova na akademskim društvenim mrežama: analiza mogućnosti // Vjesnik bibliotekara Hrvatske, 60 (2017), 2-3; 137-151 doi:10.30754/vbh.60.2-3.580 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1187302 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoarhiviranje znanstvenih radova na akademskim
društvenim mrežama: analiza mogućnosti
(Self-archiving of scientific papers on academic
social networks: an analysis of the possibilities)
Autori
Vrkić, Iva ; Stubičan Ladešić, Gordana
Izvornik
Vjesnik bibliotekara Hrvatske (0507-1925) 60
(2017), 2-3;
137-151
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
akademske društvene mreže ; politika samoarhiviranja izdavača ; samoarhiviranje ; autorska prava ; post-print ; pre-print
(academic social networks ; publisher self-archiving policies ; self-archiving ; copyright ; post-print ; pre-print)
Sažetak
Samoarhiviranjem znanstvenog rada na akademskim društvenim mrežama autor može povećati njegovu vidljivost, pretraživost, a time i korištenost u znanstvenoj zajednici. Politike samoarhiviranja pojedinog izdavača diktiraju mogućnost da autor koristi tu blagodat akademskih društvenih mreža. Kako bi se stekao uvid u trenutni stav izdavačke zajednice o tom pitanju i u to koliko je danas uopće otvorena mogućnost samoarhiviranja na akademskim društvenim mrežama, analizirane su politike i stavovi izdavača na uzorku od 59 izdavača u čijim je časopisima objavljivala znanstvena zajednica geofizičara s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu u razdoblju od 1980. do 2015. godine. Tako se dobila slika o stavovima izdavača koji su ključni za tu znanstvenu zajednicu. Trenutni rezultati pokazuju nedefi niran ili nejasan stav velikog broja izdavača. Udio radova koje geofizičari ne smiju samoarhivirati na akademskim društvenim mrežama iznosi 61, 2 %, ponajviše iz razloga nepostojanja jasne i istaknute politike izdavača. Oni radovi koji se smiju samoarhivirati na akademskim društvenim mrežama najčešće se mogu pohraniti u post-print inačici (51, 7 %), zatim pre-print inačici (36, 9 %) i završnoj objavljenoj inačici (11, 4 %).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus