Pregled bibliografske jedinice broj: 1187216
(Ne)moć medija: dobne razlike u načinu upotrebe starih i novih medija i stavova o cijepljenju
(Ne)moć medija: dobne razlike u načinu upotrebe starih i novih medija i stavova o cijepljenju // Međunarodna znanstvena konferencija Europski realiteti 2022.
Osijek, Hrvatska, 2022. str. 1-1 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1187216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
(Ne)moć medija: dobne razlike u načinu upotrebe starih i novih medija i stavova o cijepljenju
((Non)Poer of the Media: Age Differences in the Uses of Old and New Media and Vaccination Attitudes)
Autori
Pavić, Željko ; Đukić, Marina ; Šuljok, Adrijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Europski realiteti 2022.
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.03.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Cijepljenje, mediji, internet, društvene mreže, dob
(Vaccination, media, Internet, social media, age,)
Sažetak
Teorijski pristupi koji analiziraju medijske učinke mogu se podijeliti na one koji smatraju da je taj utjecaj stvaran, sveobuhvatan i jednosmjeran te one koji smatraju da je riječ o obrnutom kauzalnom učinku, odnosno da vrijednosti, obilježja i stavovi osoba utječu na način upotrebe medija. U ovom se radu navedeni pristupi testiraju na primjeru stavova o cijepljenju, teme koja je izbijanjem COVID-19 pandemije postala iznimno važno društveno i javnozdravstveno pitanje. U radu autori analiziraju podatke prikupljene u pilot istraživanju o stavovima o cijepljenju napravljenom prije početka COVID-19 pandemije na prigodnom online uzorku stanovnika Hrvatske (N = 822). Rezultati istraživanja pokazali su nepostojanje utjecaja televizije te ograničen i nejednolik utjecaj upotrebe interneta i internetskih društvenih mreža na stavove o cijepljenju, odnosno na konspiracijska uvjerenja u području cijepljenja. Nasuprot pretpostavljenoj pozitivnoj korelaciji vremena provedenog na internetu i konspiracijskih uvjerenja, rezultati istraživanja pokazali su da je ova korelacija negativna, što vjerojatno održava utjecaj društvene integracije ili prevladavajuće pozitivne informacije koje se o cijepljenju mogu naći na internetu. Nadalje, dob se pokazala kao značajna moderatorska varijabla, s obzirom na to da je negativna korelacija vremena provedenog na internetu i konspiracijskih uvjerenja mnogo jača kod mlađih osoba, a moderatorski utjecaj vremena provedenog na društvenim mrežama suprotnog je smjera. Rezultati istraživanja stoga upućuju na potrebu da se bolje razumije način upotrebe starih i novih medija, njihove razlike te dobne razlike u upotrebi ili drugim pozadinskim varijablama koje mogu dovesti do nejednolikih utjecaja medija na različite društvene skupine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-7902 - Utjecaj interneta i internetskih društvenih mreža na stavove i odluke o cijepljenju (INTERVAKC) (Pavić, Željko, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek,
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku