Pregled bibliografske jedinice broj: 1186684
Geni za rezistenciju na karbapeneme u uređajima za pročišćavanje otpadnih voda u Hrvatskoj
Geni za rezistenciju na karbapeneme u uređajima za pročišćavanje otpadnih voda u Hrvatskoj // Znanstvena škola o okolišu 2021: Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš : knjiga sažetaka / Furdek Turk, Martina ; Fiket, Željka ; Ivanić, Maja (ur.).
Zagreb, 2022. str. 14-14 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1186684 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geni za rezistenciju na karbapeneme u uređajima za
pročišćavanje otpadnih voda u Hrvatskoj
(Resistance genes for carbapenems in wastewater
treatment plants from Croatia)
Autori
Puljko, Ana ; Udiković Kolić, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstvena škola o okolišu 2021: Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš : knjiga sažetaka
/ Furdek Turk, Martina ; Fiket, Željka ; Ivanić, Maja - Zagreb, 2022, 14-14
ISBN
978-953-7941-38-3
Skup
Znanstvena škola o okolišu 2021: Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2021. - 10.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
UPOV ; karbapenemaze ; antibiotička rezistencija ; geni
(WWTP ; carbapenemase ; antibiotic resistance ; genes)
Sažetak
Uloga antibiotika u ljudskoj i veterninarskoj medicini je neosporiva no sve je veći problem bakterijska rezistencija na nove antibiotike te njihova akumulacija u okoliš. Karbapenemski antibiotici se smatraju kao jedna od zadnjih obrana od antibiotički rezistentnih bakterija, ponajviše gram-negativnih bakterija iz Enterobacterales grupe. S druge strane, sve je više klinički patogenih bakterija koje sadrže enzime karbapenemaze, a koje spadaju u β-laktamaze te hidroliziraju peniciline, cefalosporine, monobaktame i karbapeneme. Uz kliničke sredine, uređaji za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) smatraju se jednim od mogućih glavnih izvora horizontalnog prijenosa gena za antibiotičku rezistenciju zbog povoljnih uvjeta u samom procesu pročišćavanja vode te omogućuju njihovo daljnje širenje u prirodni okoliš. Koristeći se kvantitativnim PCR (qPCR) praćene su abundancije 5 gena za karbapenemaze u ulaznoj (nepročišćenoj) i izlaznoj (pročišćenoj) otpadnoj vodi UPOV-a iz 7 gradova Hrvatske, u dvije sezone. Relativna abundancija gena se razlikovala između sezona i prema vrsti detektiranog gena. Tako je blaKPC-3 detektiran samo u zimi, blaNDM je detektiran u zimi te u jednom uređaju, u ulaznoj otpadnoj vodi u ljeti. U odnosu na njih, blaOXA-48 je detektiran u višoj abundanciji, u ulaznoj otpadnoj vodi u ljeti u odnosu na zimu. S druge strane, blaIMP je u obje sezone detektiran u pročišćenoj otpadnoj vodi, dok je blaVIM u ljetnim mjesecima detektiran u većini uređaja i u ulaznoj i u izlaznoj otpadnoj vodi. Stoga se može reći da su blaKPC-3, blaOXA-48 i blaNDM sporadično prisutni u uređajima za pročišćavanje otpadne vode, dok su blaIMP i blaVIM prisutni u povišenim koncentracijama u pročišćenim otpadnim vodama u odnosu na nepročišćenu. Dobiveni rezultati govore o potrebi poboljšanja UPOV uvođenjem dodatnih tretmana. Također, potrebno je uvesti monitoring gena za antibiotičku rezistenciju koji pročišćenom otpadnom vodom vrlo lako dolaze u vodene recipijente i dalje se šire okolišem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija, Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-5539 - Antibiotička rezistencija u uređajima za obradu otpadnih voda u Hrvatskoj: naglasak na ß-laktamaze proširenog spektra i karbapenemaze (WasteCare) (Udiković Kolić, Nikolina, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb