Pregled bibliografske jedinice broj: 1186513
Materijalna kultura u oporukama i prijepisima oporuka osječkog stanovništva u prvoj polovini 19. stoljeća
Materijalna kultura u oporukama i prijepisima oporuka osječkog stanovništva u prvoj polovini 19. stoljeća // VI. kongres hrvatskih povjesničara, Kultura / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav (ur.).
Rijeka: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Zagreb ; Društvo za hrvatsku povjesnicu, Zagreb ; Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, 2021. str. 146-146 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1186513 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Materijalna kultura u oporukama i prijepisima
oporuka osječkog stanovništva u prvoj polovini 19.
stoljeća
(Material Culture in the Wills and the Will
Transcripts of the People of Osijek in the first
half of the 19th Century)
Autori
Lovaš, Eldina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. kongres hrvatskih povjesničara, Kultura
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav - Rijeka : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Zagreb ; Društvo za hrvatsku povjesnicu, Zagreb ; Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, 2021, 146-146
ISBN
978-953-57296-2-4
Skup
VI. kongres hrvatskih povjesničara ''Kultura''
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
materijalna kultura ; oporuke ; osječko stanovništvo ; 19. stoljeće
(material culture ; wills, people of Osijek ; 19th century)
Sažetak
Oporuke i prijepisi oporuka osječkoga stanovništva čuvaju se u Državnom arhivu u Osijeku i nalaze se u fondu Poglavarstva slobodnog i kraljevskog grada Osijeka. One čine jednu od podserija Sudbenih poslova te se mogu pronaći pod nazivom Ostavine. Spomenuti su izvori nastali između 1809. i 1850. godine. Oporuke su pravni dokumenti koje sadržavaju oporučiteljevu posljednju volju i u vidu raspolaganja njegovom imovinom pa su pogodni izvori i za istraživanje različitih vidova materijalne kulture. U izlaganju bi se na temelju 86 sačuvanih oporuka i prijepisu oporuka, koji su nastali na hrvatskom jeziku, analizirala materijalna kultura, koja je prisutna u oporučnoj ostavštini osječkoga stanovništva u prvoj polovici 19. stoljeća. U uvodnom bi se dijelu izlaganja ukratko predstavile karakteristike i struktura oporuka osječkog stanovništva. Analizirala bi se učestalost pojavljivanja materijalnih predmeta u oporukama i njihovim prijepisima kao dijelova oporučiteljeve ostavštine, navele bi se vrste materijalnih predmeta u njima i istaknuli bi se odnosi oporučitelja i oporučiteljica u kontekstu nasljeđivanja materijalnih predmeta, to jest koji su se predmeti ostavljali nasljednicima, a koji nasljednicima te naposljetku je li postojala neka učestala praksa u nasljeđivanju materijalnih predmeta među osječkim stanovništvom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest